Zlatna pravila za dobar odnos svekrve i snaje

by | decembar 16, 2023
saveti za dobar odnos svekrve i snaje

Da li je uopšte moguće izgraditi dobar odnos svekrve i snaje? Psiholozi odgovaraju na ova pitanja i daju konkretne savete

Sukobi i nesporazumi između svekrve i snaje odavno su tema viceva, a u stvarnosti – to je bolna tačka za mnoge porodice. Psiholozi otkrivaju kako izgraditi dobar odnos sa svekrvom, ocrtati lične granice i zaustaviti rivalstvo.

Činjenica je: uspostavljanje zdravih kontakata između svekrve i snaje zahteva prava čuda diplomatije. Da, često se interesi snaje i svekrve ne poklapaju. A ako i oni žive pod istim krovom, onda sukobe nije lako izbeći. Ali imate svako pravo da branite svoj brak, granice i žensku sreću.

Zlatna pravila za dobar odnos svekrve i snaje:

Evo osnovnih pravila koja treba uspostaviti bukvalno od prvih minuta susreta sa vašom svekrvom:

Držati distancu. Odredite granice vašeg odnosa: u koje delove života ste spremni da pustite svekrvu, a u koje ne. Uradite to ljubazno, ali odlučno.
Slobodno ostanite kod kuće. Naučite da se distancirate od onoga što vas čini nervoznim. Ako vas svekrva povredi svaki put kada joj odete u posetu, jednostavno: neka ide muž sam.
Pazite na oslovljavanje. Svekrvna nije ni „mama“, ni „gospođa ta i ta“. Ona je majka vašeg supruga i dovoljno je da je oslovljavate ličnim imenom, a da li ćete persirati – međusobni je dogovor. Ovo je prava mera za zdrav odnos svekrve i snaje.
Ne eskalirajte situaciju. Vaše glavno oružje je fraza: „Potpuno ste u pravu.“ Tako diplomate izbegavaju eskalacije situacija. Ovo će omekšati vašeg protivnika, u vašem slučaju svekrvu, i omogućiti vam da izrazite svoje mišljenje.
Izaberite ljubazne, ali kategorične odgovore na svaku pritužbu. Zapišite ih na listu i koristite ih. Ovo će vam omogućiti da kontrolišete svoja osećanja i da budete naoružani na vreme.
Ako su napadi vaše svekrve česti, skrenite na to pažnju svog supruga. Oboje ste uvek odgovorni za ono što se dešava u vašoj maloj porodici. Zaštita vašeg braka ne može zavisiti samo od vas. Ako vas supružnik ne sluša i ne obraća pažnju na vaše probleme, ovo je loš znak.
Zapamtite da je svekrva majka vašeg voljenog. Za nju je on, pre svega, sin, a ne nečiji muž. Zato, neka muž razgovara sa njom, kaže da ga ona svojim ponašanjem i nasrtajima na ženu čini nesrećnim, da si ti njegov izbor, koji se mora poštovati. Ne plačite i ne govorite iz pozicije žrtve: sve je konstruktivno do te tačke.
Vi ste nova osoba za svoju svekrvu, pa nemojte zanemariti njenu želju da razgovara nasamo sa sinom i da se raspituje. I vi ćete jednog dana biti svekrva ili tašta i biće vam važno sa kim vaše dete povezuje svoj život. Zapamtite, ona je takođe žena, volite istu osobu.

Koje situacije mogu biti kritične za dobar odnos svekrve i snaje?

Porodična situacija kod svih je drugačija, ali se tačno zna koje su situacije visokog rizika za odnose svekrve i snaje.

Život u  zajednici

Najbolji recept za izdragdnju dobrog odnosa sa svekrvom jeste da živite odvojeno. Ako ste u zajednici, uvek ćete osećati pritisak starije generacije, naviknute da žive po svojim zakonima. Ovo može uništiti odnose između svih članova porodice. Kako god se vaša svekrva ponašala, ako za vas i supruga još nije moguće da napustite zajednicu, moraćete da se povinujete pravilima onih u čijoj kući živite.

  1. Najbolje je da na vreme shvatite da majka vašeg muža uopšte nijevaš  rival, a još manje neprijatelj. Ne pokušavajte da je nadvladate – neka spolja ostane „glavni komandant“ porodičnog broda, a vi joj, koliko možete, budite pomoć.
  2. Pokušajte da sa njome razgovarate od srca, ali ne svađajući se , nego je zaista slušajući.
  3. Kada živite sa roditeljima vašeg muža, ne zaboravite da je kuhinja za žene svetinje. To je oduvek bila teritorija pod njenom kontrolom svekrve. Nemojte da vas čudi što promene koje uvodite jesu bolna situacija za nju. Vaš primarni zadatak je da održavate red, ostavljate čistoću iza sebe, postavljate stvari na svoja mesta.
  4. Za dobru vezu sa svekrvom je korisno da ponekad tražite njena uputstva i savete  o svakodnevnim pitanjima, pohvalite njene kulinarske sposobnosti i zatražite recept za ukusno jelo. Takve „niti“ između vas će pomoći u poboljšanju odnosa i stvaranju tople porodične atmosfere;
  5. Ne treba stalno da se žalite svekrvi na svog muža – bolje je da to izbegavate. Možda će pokušati da pomogne u ovom trenutku, ali njeno poštovanje prema vama će nestati;
  6. Kada živite zajedno, u prvim danima razgovarajte sa svekrvom o stvarima koje su važne za vašu porodicu.

 

Nerazumevanje u svakodnevnoj komunikaciji

Ako ste odlučni da izgradite zdrav i ravnopravan odnos sa majkom svog muža, ne bi trebalo da budete suviše prisne, niti da očekujete da vas svekrva voli kao vaša majka. Ipak, ako je svekrva izabrala agresivnu poziciju i sukobi su neizbežni, nema potrebe da krivite sebe za ovu situaciju. Najbolja strategija je ne reagovati, ne podleći provokacijama i ne praviti skandale.

Zapamtite da je svekrva, kao i svaka žena, neko ko ceni pažnju i prijatna iznenađenja. Pokušajte da se otvorite prema njoj – možda doživite prijatno iznenađenje.

Nepoštovanje ličnih granica

Da biste neutralisali probleme u budućnosti, morate odmah uvesti meka ograničenja u komunikaciji sa vašom svekrvom. Na primer, morate jasno da kažete da se u goste može doći samo uz prethodni dogovor. To uopšte ne znači da treba da budete grubi ili manipulativni– držite se u granicama pristojnosti. U svim ostalim, manje značajnim oblastima, ostanite susretljivi, strpljivi i spremni na kompromis.

Takmičarska svekrva

Ne treba sa svekrvom održavati takmičenja za titulu prve dame u porodici. Ovde treba jasno da dodelite uloge. To što je sin ove žene postao vaš muž ne daje vam za pravo da je gurnete u drugi plan.

Ako ste to pokušali da uradite – onda ste vi prešli granice dozvljenog. Zbog takvih grešaka nastaju i druge nevolje – mešanje u lične odnose i materijalnu sferu. Vaša svekrva će preuzeti inicijativu i sa entuzijazmom se uključiti u borbu za svoja prava. Stoga, moramo iskreno reći: sukob sa vašom svekrvom je najgora vrsta interakcije. To se, naravno, odnosi na psihološke bitke, stalne verbalne bitke i podignute razgovore.

Zaključak: Da li je moguće izgraditi dobar odnos svekrve i snaje?

Svaka harmonična veza zahteva iskrenost i pošten pristup. Uvek moraju da daju i da uzimaju obe strane – svako da napravi neki ustupak i svako da odnese neku malu pobedu.  Ako smožete da ovladate toplim osećanjima, da odnos bazirate na iskrenosti i zahvalnosti svojoj svekrvi, biće mnogo lakše stvoriti povoljnu, srodnu atmosferu u porodici.
Čak i ako majka mog muža ima težak karakter – miran i svestan dijalog će svakako dati dobre rezultate. U teškim slučajevima možete zatražiti pomoć stručnjaka, porodičnog terapeuta. Psiholog će vam reći šta da radite da biste razvili dobar odnos sa svekrvom.

simplehappyart