Diskus hernija – operacija nije jedino rešenje!

by | april 16, 2014

Vežbanje je od suštinskog značaja u lečenju ovog oboljenja, a uz terapiju koju propisuje lekar, izvanredno pomoćno sredstvo za ublažavanje simptoma jesu i preparati na bazi lekovitog bilja.

dh1

Kičma je izuzetno važan i osetljiv deo ljudskog skeleta, a sastoji se od niza pršljenova, između kojih se nalaze posebni delovi – diskovi. Njihova uloga jeste zaštita pršljenova od potencijalno opasnih spoljašnjih uticaja, oni, zapravo, amortizuju fizičke udarce, vibracije i opterećenja. Međutim, usled povreda, ozleda ili preteranog trošenja nekog diskusa, može doći do njegovog „iskliznuća“ u prostor izvan kičme, nakon čega počinje da pritiska okolne nerve koji su posebno brojni u ovom delu tela, što izaziva jake bolove, ali i ozbiljne probleme.

Vrste

Degeneracija diskusa može nastati na bilo kom delu kičme, ali se najčešće govori o vratnoj, grudnoj i lumbalnoj diskus herniji. Slabinska (lumbalna) diskus hernija javlja se u oko 90 odsto slučajeva ovog oboljenja. Karakterišu je bolovi u donjem delu leđa, koji se šire duž zadnje i spoljašnje strane noge i idu do stopala, a pojačavaju se pri kašljanju, kijanju, smejanju, defekaciji i savijanju tela. Najčešće je posledica povreda i nepravilnog dizanja tereta.

Konzervativno lečenje preporučuje se pacijentima koji imaju blažu kliničku sliku, a svodi se na mirovanje u ležećem položaju na tvrdoj, ravnoj podlozi, sa nogama savijenim u kolenu. Ukoliko se stanje pogorša, pristupa se hirurškom lečenju. Grudnu (torakalnu) diskus herniju karakteriše lokalni bol koji se prostire kružno, a u slučaju oštećenja cerebrospinalnih puteva mogu se javiti slabost, oduzetost donjih ekstremiteta i smetnje pri defekaciji i mokrenju. Ova degeneracija diskusa zahteva hirurško lečenje, ali je pristup oštećenom delu kičme vrlo komplikovan jer operacija najčešće podrazumeva otvaranje grudnog koša.

Vratna (cervikalna) diskus hernija manifestuje se bolovima i ukočenošću vrata i slabošću mišića gornjih ekstremiteta. Nastaje zbog prekomernog pomeranja vrata, ali i kao posledica traume glave i vrata. Javlja se u 8% slučajeva, a uspešno se leči konzervativnim metodama kao što su imobilizacija vrata i fizikalna terapija, te upotreba sedativa i analgetika. Operativno lečenje primenjuje se u slučaju da se propisanom terapijom ne postiže poboljšanje.

dh2

Kako se leči?

Lečenje započinje primenom analgetika i antireumatika, koji se uzimaju oralno ili u obliku kreme i gela, a neretko se prepisuju i lekovi koji smiruju otok izazvan upalom, kao i oni za opuštanje mišića. Preporučuju se lagane vežbe i umerena fizička aktivnost, a konstantno ležanje trebalo bi izbegavati.

Vežbanje može biti od suštinskog značaja u lečenju oštećenog diska, a cilj je smanjenje pritiska na nerve i ublažavanje bola, te jačanje mišića leđa, vrata ili stomaka. Međutim, oboleli mora da bude oprezan, jer neadekvatnim vežbama može pogoršati simptome ili stanje diska. Fizijatar će nakon analize snimka odrediti terapiju i intenzitet vežbanja koje se najčešće sastoji od laganog istezanja i savijanja tela napred-nazad i u stranu.

Hronični lumbalni sindrom zahteva program vežbanja koji će održavati stabilnost kičmenog stuba, čime će se sprečiti pojava recidiva i težih funkcionalnih poremećaja. Šanse za poboljšanje mogu se povećati posle četiri nedelje pravilnog vežbanja. Međutim, ukoliko je stanje ozbiljno, jedini pouzdan lek jeste operacija.

Za vreme bolesti, ali i u toku postoperativnog perioda, pored medikamenata i fizikalne terapije, savetuje se i upotreba biljnih preparata koji ublažavaju tegobe, a ujedno ubrzavaju oporavak. Prekomerna telesna težina opterećuje kičmeni stub, a naročito je rizično nagomilavanje sala u predelu stomaka jer menja statiku lumbalnog dela kičme. „Veliki stomak“ dovodi do krivljenja kičme prema napred tako da se povećava rizik za nastanak diskus hernije.

dh3

Recepti

  • Čaj protiv bolova

Napraviti mešavinu od po jedne kašike nane, pelina, hajdučice, koprive i kupine i sve to sipati u 2 l vode. Kuvati 5 minuta, ostaviti da se ohladi i procediti. Piti 3 puta dnevno po čašu, pre i posle jela. Terapija traje 10 dana i smanjuje bol u kičmi.

  • Mešavina za masažu

Napraviti čajnu mešavinu od po 2 kašike iseckanog belog luka i ljutića i kašike jasena, ruzmarina i ivanjskog cveta. Dodati u litar vode i kuvati 10 minuta. Procediti i čuvati u staklenoj ambalaži. Ujutru i uveče zagrejati i masirati kičmu oko 10 minuta.

  • Tečnost za masažu

Po 2 kašike zove, kamilice i orahovog lista staviti u 3 l vode, ostaviti da proključa i posle 5 minuta skloniti sa vatre. Poklopiti, ostaviti da se ohladi i procediti. Tečnost zagrejati i nežno masirati kičmu više puta dnevno.

  • Plodovi smreke za zdraviju kičmu

Istucati 2 šake suvih plodova smreke, sipati u flašu, dodati litar alkohola i dobro zatvoriti. Držati na sunčanom i toplom mestu 20 dana uz stalno mućkanje. Posle toga, tečnost procediti i koristiti je za mazanje bolnog dela kičme više puta dnevno.

  • Oblog od kamilice i maslinovog ulja

Preliti 100 g cveta kamilice sa 1 l maslinovog ulja i za grevati na pari oko 2 sata. Procediti, pre upotrebe zagrejati ulje, natopiti gazu i staviti oblog na bolno mesto.

Posle operacije

Melem za ranu

Pomešati jednake količine ruzmarina, oraha, nevena, bokvice i kamilice. Kašiku mešavine preliti sa pola šolje proključale vode, ostaviti da odstoji 10 minuta pa procediti. U čaj dodati rastopljeni pčelinji vosak, mešati dok se ne zgusne i sačekati da se ohladi. Prilikom promene zavoja, premazivati ranu više puta dnevno.

Preparat od nevena i pčelinjeg voska

Punu šaku isitnjenih cvetova nevena preliti sa 0,5 l maslinovog ulja. Držati 15 dana na sunčanom mestu uz povremeno mešanje. Procediti i dodati 50 grama otopljenog pčelinjeg voska ili maslaca, promešati i ostaviti da se stvrdne. Masirati kičmu ovim preparatom više puta dnevno.

Autor: Lekovito bilje, Life Content

Tagovi: