Deset pravila zdravog sunčanja

by | jul 10, 2015

Tokom prvih dana sunčanja upotrebljavajte viši zaštitni faktor i ne zadržavajte se dugo na suncu. Nakon nekog vremena produžite svoj boravak na suncu i upotrebljavajte niži zaštitni faktor.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Ne izlazite na sunce pre nego što pročitate 10 pravila zdravog sunčanja!

1. Izbegavajte izlaganje suncu između 11 i 15 sati kada je zračenje najintenzivnije. Nosite sunčane naočare i ne zaboravite šešir.

2. Nanesite zaštitne proizvode 15-30 minuta pre izlaganja suncu, kako bi vaša koža bila spremna i pravilno zaštićena

3. Jako je važno naneti odgovarajuću količinu proizvoda sa zaštitnim faktorom: mera od 6 kašičica je za telo odrasle osobe prosečnog stasa.

4. Osetljivi delovi tela, kao što su područje oko očiju, nos, uši, vrat, dekolte, ruke, ali i kolena i gornji deo stopala, tamne jače i brže i potrebna im je dodatna zaštita.

5. Tamnite postepeno! Tokom prvih dana sunčanja upotrebljavajte viši zaštitni faktor i ne zadržavajte se dugo na suncu. Nakon nekog vremena produžite svoj boravak na suncu i upotrebljavajte niži zaštitni faktor.

6. Ne zaboravite naneti zaštitne kreme na teško dostupna mesta – između ramena i iza kolena.

7. Ponovo nanesite zaštitu svaka 2-3 sata jer sunce oštećuje njene molekule.

8. Zapamtite da voda, pesak i sneg reflektuju sunčeve zrake i povećavaju rizik od opeklina. Čak 90% UV zračenja prodire kroz oblake, a 50 posto zračenja može dopreti do vas iako ste u hladu ili senci.

9. Nemojte prestati da koristite zaštitne kreme. Ako već imaste podlogu, tj. već ste potamneli, to ne znači da vas ta boja štiti od opekotina.

10. Ne zaboravite da osetljiva dečja koža zahteva posebnu zaštitu. Štaviše, deca do 3 godine starosti ne bi smela da budu izložena direktnom suncu.

Tagovi: