Sajberuvce: Kako prepoznati gubitak sluha kod malog deteta?

by | septembar 13, 2016

Svakog utorka, u saradnji sa portalom Sajberuvce, na našem portalu možete čitati tekst koji se bavi decom sa oštećenim sluhom, njihovim razvojem, edukacijom, zaštitom prava i uključivanjem u društvo. Prethodne tekstove pročitajte OVDE, a danas ćemo pričati o tome kako utvrditi potencijalno oštećenje sluha kod malog deteta.

Foto: Guliver/ Getty images

Foto: Guliver/ Getty images

Jedno od najiskrenijih pitanja koje drugi roditelji najčešće postavljaju roditeljima dece kod kojih je oštećenje sluha utvrđeno pre druge godine, jeste – kako ste primetili tako rano?

Činjenica je da su upravo roditelji ti koji često prvi primete da njihovo dete ima problem sa sluhom. Zato, poštujte i pratite svoje instinkte – uvek je bolje proveriti, posebno što je danas tehnologija tretiranja oštećenja sluha toliko uznapredovala da se i najozbiljnija oštećenja sluha uspešno rehabilituju, ali je rano otkrivanje oštećenja od velike važnosti.

Za decu, slušanje i govor su osnovne veštine esencijalne za učenje, igru i razvoj socijalnih veština. Oštećenje sluha kod deteta, ma koliko se neznatno ono činilo, može prouzrokovati ozbiljne poteškoće u razvoju razumevanja i govora, a samim tim i u učenju i socijalizaciji. Sa aspekta razvoja mozga, kritični period za razvoj sluha i govora je od rođenja do četvrte godine.

Foto: Guliver/ Getty images

Foto: Guliver/ Getty images

Oštećenje sluha, u različitom stepenu, pogađa dva deteta na svakih stotinu dece uzrasta do 18 godina. Srećom, danas su retki slučajevi oštećenja sluha koji se ne mogu tretirati modernom tehnologijom. Najefektivniji tretmani se danas postižu ranom intervencijom. Rana dijagnostika kao i rano postavljanje i podešavanje slušnih aparata i/ili implanata kao i rani početak programa posebne edukacije mogu pomoći pri maksimizaciji sluha deteta. Ovo će detetu dati najveće šanse za uspešan razvoj sluha i govora.

Sva novorođenčad mogu proći detaljan pregled sluha. U Srbiji se u nekim porodilištima radi neonatalni skrining (test sluha novorođenčeta), ali to još uvek nije propisano kao obavezan pregled kao što je to slučaj u većini zapadno-evropskih zemalja.

Važno je posmatrati razvoj deteta od samog rođenja i pratiti da li se ono razvija na način očekivan za njen/njegov uzrast. Ukoliko to nije slučaj, ne mora značiti da nešto nije u redu, ali je bolje pitati/proveriti sa za to određenim specijalistom.

Klikom OVDE pročitajte nastavak teksta i savete za utvrđivanje potencijalnog oštećenja sluha.

 

Tagovi: