Svetski dan kontracepcije: Tvoj život – tvoja odgovornost

by | septembar 25, 2010

Povodom Svetskog dana kontracepcije, koji se tradicionalno obeležava 26. septembra, Udruženje za reproduktivno zdravlje organizovalo je niz savetovanja u Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu, a na Forumu sajta 21 dan pokrenuta je diskusija na temu „Kontracepcija. Čija je to u stvari odgovornost?“

 


U raspravi su učestvovali doc. dr sci. med Ana Mitrović – Jovanović, predsednica Udruženja za reproduktivno zdravlje i načelnica preoperativnog odeljenja GAK „Narodni front“, dr sci. med Katarina Sedlecki, generalni sekretar Evropskog udruženja za kontracepciju i reproduktivno zdravlje, dr Snežana Pantić Aksentijević savetnica u Ministarstvu zdravlja, kapiten košarkaške reprezentacije Srbije Milica Beljanski, predstavnik Kancelarije za mlade Kosta Andrić i Momir Pantelić ispred kancelarije UNFPA.

 

Istraživanje koje je sprovela mreža međunarodnih organizacija u domenu reproduktivnog zdravlja, u 25 zemalja širom sveta, pokazalo je da iako 86 odsto mladih širom sveta prihvata sopstvenu odgovornost za korišćenje kontracepcije tokom seksualnog odnosa, čak polovina njih imalo je nezaštićen seksualni odnos sa novim partnerom. Priključujući se globalnoj inicijativi, Svetskom danu kontracepcije, ginekolozi Udruženja za reproduktivno zdravlje su putem interneta mladima prenosili poruke i savete o savremenim načinima zaštite i preuzimanju inicijative kada je reč o upotrebi savremene kontracepcije.

 

 

„Moto ovogodišnjeg Svetskog dana kontracepcije „Kontracepcija; Tvoj život – tvoja odgovornost“, treba da podseti mlade na značaj odgovornosti oba partnera i ohrabri ih da upotrebom savrmene kontracepcije planiraju kako da zaštite sebe i svog partnera“, rekla je doc. dr sci med Ana Mitrović Janković i napomenula da se Udruženje za reproduktivno zdravlje i sajt 21dan i ove godine priključuju globalnoj incijativi čiji je cilj da mladi budu deo sveta u kojem je svaka trudnoća željena. „Imajući u vidu sve veći broj mladih, starosti između 15 i 24 godine, koji stupaju u nezaštićen seksualni odnos sa novim partnerom, važno je istaći da je mnogo lakše koristiti savremenu kontracepciju, nego kasnje rešavati posledice kao što su neželjena trudnoća, abortus ili seksualno prenosive infekcije“, poručila je dr sci. med. Katarina Sedlecki. 

„Zanimljivi su rezultati istraživanja po kojima, pri spremanju za sastanak na kome može doći do seksualnog odnosa, gotovo 44 odsto mladih više vodi računa o ličnoj higijeni, depilaciji i korišćenju parfema, nego o kontracepciji,“ istakla je Milica Beljanski, kapiten naše košarkaške reprezentacije i dodala: „Kroz sopstveni primer želim da poručim svim mladima, a posebno devojkama, da je važno da budu odgovorne u svojoj vezi i da ne čekaju i ne oslanjaju se na partnera kada je u pitanju kontracepcija.“
Kao najčešći razlog za nezaštićen seksualni odnos mladi navode to da im je u tom trenutku kontracepcija bila nedostupna, mada ima i onih koji navode da su zaboravili ili jednostavno ne vole da upotrebljavaju kontraceptivna sredstva. S druge strane, rezultati sprovedenog istraživanja pokazuju da samo polovina ispitanika širom Azije, Australije, Evrope, Severne i Južne Amerike smatra da je dovoljno obaveštena o metodama kontracepcije.

 

E. Č.

 

 

Info plus

• Svetski dan kontracepcije obeležava se svake godine 26. septembra. To je godišnja kampanja na nivou celog sveta sa vizijom u kom je svaka trudnoća željena.
• Obeležavanje Svetskog dana kontracepcije počelo je 2007. godine i ima za cilj da poboljša svest o kontracepciji i omogući mladim ljudima da se informišu pre donošenja odluka po pitanju seksualnog i reproduktivnog zdravlja.
• Svetski dan kontracepcije koji se obeležava 2010. godine ima za cilj da tinejdžerima između 15 i 19 godina starosti ukaže na korišćenje kontracepcije, jer oni često imaju najmanje iskustva u tome.
• Sve veći broj mladih između 15 i 24 godina starosti upražnjava seks bez zaštite sa novim partnerom.
• Broj neplaniranih trudnoća je glavni globalni problem, naročito među mladim ljudima. Od 205 miliona trudnoća godišnje u svetu, trećina je neželjena.
• Jedan od vodećih uzroka smrti kod mladih žena u zemljama u razvoju jesu komplikacije zbog trudnoće nastale u poeriodu između 15 i 19 godina starosti.
• Svakog dana petsto hiljada mladih ljudi dobije neku seksualno prenosivu bolest
• Statistika pokazuje da je stopa zaraženosti neuporedivo veća među mladima starosti između 15 i 24 godine.

 

Tagovi: