Kada dete počinje samo da jede

by | novembar 21, 2012

U periodu od prve do treće godine života, dete stiče navike u uzimanju hrane. Hranjenje je prava mala veština, pa se tako njeno usvajanje događa postepeno. 

Neka deca pokušavaju sama da uzimaju hranu već pri kraju prve godine života.To se ispoljava željom za držanjem kašike i uzimanjem hrane prstima. Upravljanje kašikom ili čašom je u to vreme vrlo otežano, jer mišići još ne koordinišu pokrete. Zbog toga roditelji treba da budu veoma strpljivi kada uče dete da samo jede.

Značajno je da kašika bude odgovarajuće veličine, srazmerno veličini dečije ruke i širini otvora usta. Deca u ovom uzrastu još ne znaju samostalno piti iz šolje, te mogu lako da je ispuste. Zato je najbolje da piju iz plastičnih čaša koje se ne razbijaju.

Dete lakše stiče navike u uzimanju hrane ako jede posebno – odvojeno od stola. No, jedan obrok treba da uzima zajedno sa drugim članovima porodice, radi privikavanja na kolektivno uzimanje hrane.

Ishrana deteta u ovom periodu treba da se sastoji od supe, drugih tečnih ili kašastih jela. Značajno je da hrana ne bude ni suviše topla, ni suviše hladna.

Navike u hranjenju koje dete stiče u određenim periodima života:

  • Sa 12 meseci dete hranu prinosi ustima i žvaće je. Samo pridržava šolju, ali i prosipa, uči da koristi kašiku čiji sadržaj obično završi svuda, samo ne u ustima.
  • Sa 18 meseci uspešno upotrebljava kašiku, a svoju čašu drži sa obe ruke, tek ponekad se dešava da nešto prospe.
  • Sa 24 meseca dete već samo jede kašikom. Minimalno prosipa, drži čašu jednom rukom i razlikuje jestivo od nejestivog.
  • Sa 36 meseci polagano počinje koristiti kašiku i viljušku, i samo zna da sipa nečnost iz flaše u čašu.

Tagovi: