Pomozite im da savladaju strah od mraka

by | april 2, 2010

Mališani od tri do pet godina se uglavnom suočavaju sa strahom od mraka. Porodična psihoterapija i dečja psihologija nude različite metode za ublažavanje strahova.

 

Prevalzilazenje strahova


Ne treba zaboravljati da je većina dečjih strahova određena uzrastom i da s vremenom nestaje sama od sebe, ali upravo od roditelja zavisi da li će te strepnje potrajati duže nego što treba i pretvoriti se u fiksacije. Najvažnije su strpljenje i odnos poverenja s detetom.

Evo nekoliko igara koja mogu da pomognu mališanima da prevladaju strahove.

Druga etapa – Igranje uloga koje pomažu detetu da se oslobodi strepnje i straha od mraka, zatvorenog prostora, nepoznatih situacija. Mališan stiče veće samopouzdanje, postaje sigurniji i nije više toliko stidljiv.

 

Strah od mraka

 

Igra žmurki pomaže u savladavanju straha od mraka, samoće, zatvorenog prostora. Unapred se dogovarate gde je zabranjeno sakrivanje. Zatim se gasi svetlo, ostaje da gori samo noćna lampa. Vođa igre (roditelj) obilazi stan i pravi šaljive „preteće“ primedbe na račun onih koji se kriju. A oni sede u mraku i trude se da se nijednim pokretom ili zvukom ne odaju. Poželjno je da u sledećem krugu vođa igre bude dete jer mu to pomaže da prevaziđe strah i neodlučnost. Dobri rezultati se postižu kad se odrasli vođa igre „preda“ a da pri tom nije uspeo da pronađe sakrivenog mališana.

 

Strah od mraka

 

Igre dramatizacije omogućava najmlađima da se oslobode strahova koji ih odavno i dugo muče. Dete igra uloge složenog psihološkog sadržaja – kako pozitivne, tako i negativne. Glumeći junake iz bajki, mališan postaje čas dobri vitez, čas zli čarobnjak. Posle toga se više neće toliko plašiti tog istog zlog čarobnjaka. Vaš dom pretvorite u pozorište u kome vaš mezimac može sam ili sa vama da izmišlja bajke, pravi kostime i glumi na improvizovanoj sceni. Pretvarajte zle junake u dobre, izmišljajte priče, recimo kako je maleni pauk pomogao devojčici da nađe put do kuće iz guste šume. Najvažnije je da je detetu interesantno i zabavno. Imajte ipak na umu da nikako ne smete dete prisiljavati na igru, ona mora da bude doborovoljna i rado prihvaćena. Koji god način borbe protiv straha da odaberete, važno je da ne ostanete ravnodušni prema pritužbama deteta.

 

Izvor: Blic

Tagovi: