PRAZNIK posmatran detetovim očima

by | decembar 29, 2009

Kada postanemo roditelji odjednom smo zaduženi za kupovinu poklona, za osmišljavanje zabave, za dobro raspoloženje… ali i za bezbednost naše dece.

 

Nisu samo petarde i vatromet potencijalna opasnost za dete. Brzo ćete shvatiti da su šarene sveće, stakleni ukrasi za jelku ili velika jelka obmotana raznobojnim sijalicama – kao tempirane bombe (posebno ako su deca mala).

 

Praznici u detetovim ocima

 

Uostalom, krpeni i pleteni ukrasi, kao i patuljaste jelke, strateški postavljene na najvišu policu u dnevnoj sobi, imaju svojih draži. Kako dete raste, neka rastu i jelke i broj ukrasa. Dok je malo, pridržavajte se starog pravila – što manje, to bolje, piše na sajtu „Yumama“.

 

Sami pravite ukrase
Ne krivite sebe ako ne stignete da spremite pet vrsta kolača, napišete brdo čestitki i kupite gomilu zanimljivih poklona bližnjima. Vreme koje biste proveli zajapureni nad rernom u kuhinji, ili jureći u poslednji čas po prodavnicama, bolje je da utrošite na zajedničko pravljenje ukrasa od krep papira, testa ili balona.

 

Ove aktivnosti, osim što podstiču detetovu kreativnost, doneće vam sate i sate zabave – dok seckate, lepite, bojite, a potom istaknete svojih ruku delo, da mu se svi dive. Pozovite drugare ili rođake da vam se pridruže. Ovde se treba rukovoditi pravilom – što (nas je) više, to bolje.

 

Deca i praznici

Posmatrajte praznik detetovim očima. Verovatno mu nije zanimljivo da ceo dan i veče provede u jelu, otvaranju poklona… posebno ako je malo. Razmislite o tome šta bi mu bilo zanimljivo da radi tog prazničnog dana.

 

Popodnevna šetnja po gradu i razgledanje ukrasa na ulici i po prodavnicama (izbegavajte one najposećenije), ili sankanje i grudvanje ispred kuće (ili igranje loptom pošto baš i nema snega) – možda je sve što mu treba.

 

Deci mlađoj od dve ili tri godine, samo značenje praznika je još uvek prilično apstraktno. Stoga nemojte da budete razočarani ukoliko dete u ranom uzrastu ne deli vaš entuzijazam. Prilagodite mu se i ne remetite previše njegovu rutinu. Svakako, učinite taj dan posebnim i drugačijim od ostalih, ali samo u meri u kojoj to detetu prija.

 

Tradicionalni ritual
Za praznik ustanovite neki zanimljiv, samo vama važan ritual. Recimo, svake godine kupite ukras za jelku koji će simbolizovati ono što je vama i detetu bilo značajno te godine (kućicu – ukoliko ste menjali mesto stanovanja, olovku – ukoliko je dete krenulo u školu, bebu – ukoliko je porodica dobila novog člana…).

Ili, napišite i uz poklon priložite pismo od Deda Mraza, u kome ćete pohvaliti dete zato što je bilo dobro te godine (pomenite konkretne slučajeve). I, ne zaboravite da mu (preko Deda Mrazovog pisma) poručite koliko ga volite. A možete i da zamolite dete da vam pomogne u pravljenju kolača za Deda Mraza, koje ćete mu ostaviti da proba kada bude doneo poklone…

 

U svakom slučaju, uložite malo truda, smislite šta bi se vašem detetu najviše dopalo i po čemu želite da pamti svaki praznik proveden sa vama. Veoma brzo, čak brže nego što roditelji misle, doći će vreme kada će detetu postati dosadno sedenje kod kuće sa mamom i tatom, i kada će poželeti da praznike provodi sa društvom svog uzrasta. Stoga, vreme koje imate iskoristite na najbolji način.

 

deca

 

Na kraju, praznici su idealno vreme kada se treba setiti i onih manje srećnih od nas. Odvojite nešto novca i vremena i zajedno sa detetom izaberite i spremite paketić – odnesite ga u dom za decu bez roditeljskog staranja, kolektivni centar, sigurnu kuću…

 

Ili, pretresite kutije sa starim igračkama i slikovnicama i poklonite ih. Osećaj da ste od srca i sa ljubavlju nešto izabrali i poklonili – ulepšaće vam praznike. Što je važnije, tako ćete naučiti dete kako je lepo davati, a ne samo primati.

 

(MONDO)

Tagovi: