Prve cipele za vaše dete

by | decembar 12, 2012

Koje su cipele najbolje za bebu? Kako odrediti granicu kada su detetu potrebne cipele? Koliko često treba proveravati veličinu cipela? Da li su bolje one s pertlama ili na čičak? Ovo su najčešća pitanja s kojima se susreću roditelji kada moraju da kupe prve cipele za svoje dete.

Ne žurite s kupovinom prvih cipelica

Bebina stopala se najbolje razvijaju bez cipela, a stručnjaci tvrde da je najbolje kada dete prohoda boso. Podstičite dete da hoda boso po kući, jer će na taj način razviti i ojačati svoja stopala. Pre nego što beba načini prve korake i samostalno stoji na nogama, nema potrebe da joj kupujete cipelice jer su i čarape dovoljne. Dakle, idealno vreme za kupovinu prvih cipelica jeste kad dete prohoda.

Cipela ne sme biti pretesna, kako ne bi sprečavala rast i razvoj stopala, ali ne sme biti ni prevelika, jer na taj način ne omogućava pravilnu potporu nežnog dečijeg stopala.

Pogrešan odabir prvih cipela može izazvati štetu – razne tegobe u odraslom dobu zapravo su rezultat pogrešnog odabira prve obuće. Neodgovarajuća (prevelika, ili premala obuća) može imati negativan uticaj na rast stopala za vreme njegovog razvoja.

Takođe, bitno je isprobati obe cipele. Svaki model cipela treba isprobati, pa nemojte „napamet“ kupovati veličinu cipela koje dete inače nosi, jer se modeli znatno razlikuju.

Kakve cipele su najbolje za bebu?

Cipele za decu treba da budu napravljene od prirodnih materijala, mekane i elastične kako bi stopalima pružile ravnotežu. Ipak, ne smeju da budu ni premekane jer neće pružiti potrebnu stabilnost.

Cipela ne sme da steže stopalo, a na vrhovima prstiju mora da bude dovoljno široka da bi se dete komotno kretalo. Detetovo stopalo treba proveravati svakog meseca, jer bebe brzo prerastaju obuću. U početku, detetu ćete kupovati cipele na svakih tri do šest meseci.

Na šta treba obratiti pažnju?

Pri kupovini cipela, obratite pažnju da one budu odgovarajuće veličine, kako bi se dete u njima dobro osećalo. U prevelikim cipelama stopalo šeta, pa se dete nepravilno oslanja na njega. To može dovesti do nepravilnog hoda i deformiteta stopala.

Dečije stopalo je izuzetno osetljivo, kosti i zglobovi su još uvek mekani, a mišići i tetive nedovoljno jaki da izdrže opterećenje težine tela. Zato cipela mora preuzeti ulogu stabilizatora i sprečiti deformaciju stopala, a u isto vreme osigurati dovoljnu stabilnost da bi dete hodalo. Zbog toga prve cipele moraju biti duboke, čvrste, zatvorene, i čvrsto vezana pertlama.

Nošene cipele?

Roditelji se često dvoume oko toga da li detetu treba obući cipele koje stariji brat ili sestra gotovo da nisu nosili? Nikada ne uzimajte već nošene dečije cipele jer cipele koje savršeno pristaju jednom detetu, ne znači da će pristajati i drugom.

Iako je dete samo kratko nosilo te cipele, one su se već formirale prema njegovom stopalu.

Jedan savet za kraj – najbolje vreme za kupovinu cipela je kasno popodne, kada su noge malo otečene.

Tagovi: