6 biljaka za prolećnu detoksikaciju organizma

by | mart 28, 2014

Čim se pojave prvi zraci sunca, poželimo da temeljno očistimo prostor u kojem živimo i pustimo dugoočekivano proleće u svoj dom. Isti princip može da se primeni i na telo.

seme lana

Tokom zime većina ljudi manje je aktivna i uživa u konzumiranju teške, slatke i masne hrane, zbog čega se u telu nakuplja velika količina toksina. Zato je pravo vreme da se otpočne sa velikim prolećnim čišćenjem organizma.

Odlična sredstva za detoksikaciju jesu i biljni napici na bazi koprive, sikavice, kozje noge, lana, krasuljka i čička.

Kopriva (Urtica dioica)

Ova biljka izuzetno je bogata vitaminima C, A i gvožđem. Deluje kao diuretik i pročišćava organizam od mokraćne kiseline koja uzrokuju bol u zglobovima, artritis i reumatizam. Najbolje je da se konzumira u obliku soka mada je veoma efikasan i čaj od osušenog lišća.

Ova blagotvorna biljka snižava nivo šećera u krvi, pa se preporučuje dijabetičarima. Može da se pripremi kao spanać, salata ili da se doda u supe i čorbe. Osetljive osobe treba da je kombinuju sa drugim lekovitim biljkama i povrćem, jer kopriva, ukoliko se uzima sama, može iritirati stomak.

  • U šolju staviti kašiku sitno iseckane koprive, preliti je sa 2 dl ključale vode, poklopiti, ostaviti da odstoji pola sata, pa procediti. Piti 2-3 puta dnevno.

Lan

Laneno seme obiluje celulozom i proteinima, a sadrži i omega-3 nezasićene masne kiseline, koje snižavaju nivo triglicerida u krvi, sprečavaju razvoj ateroskleroze i umanjuju opasnost od komplikacija u slučaju dijbetesa.

Lan ima i laksativno dejstvo pa se koristi kao blago i neškodljivo sredstvo za čišćenje creva. Lekovite semenke vlaže sluzokožu i aktiviraju creva ubrzavajući njihovo pražnjenje.

  • U 2, 5 dl mlake vode staviti 2 supene kašike celog semena lana, promešati i ostaviti da odstoji sat vremena. Nakon toga mešavinu procediti i piti ujutro na prazan stomak.

Bela rada (Bellis perennis)

Listovi i cvetovi ove biljke tradicionalno se koriste kao lek za čišćenje organizma. Upotrebljavaju se za pripremanje čaja i soka, a dodaju se i prolećnoj salati.

Sok od nadzemnih delova bele rade odličan je eliksir i uvek se pije sveže pripremljen. Preporučena dnevna količina: kašika soka pomešana sa podjednakom količinom vode.

  • Dve kašičice cvetića bele rade preliti sa 3 dl hladne vode, poklopiti i ostaviti da odstoji 8 sati. Procediti, po želji zasladiti medom i piti tokom dana u gutljajima.

Kozja noga (Aegopodium podagraria)

Ova biljka raste u vlažnim i senovitim mestima, a njeno mlado lišće čisti stomak i creva, odličan je diuretik i veoma efikasno eliminiše iz tela kristale mokraćne kiseline. U detoks-kuri koriste se prizemni mladi i meki listovi, svetlije boje.

Ovo je prvenstveno začinska biljka koja se dodaje supama, čorbama, salatama i varivima. Dobro se kombinuje sa koprivom, mišnjakinjom, lobodom, spanaćem i drugim lisnatim povrćem.

Čičak (Arctium lappa)

Zbog svojih detoksikacijskih svojstava, čičak se koristi za čišćenje krvi i jetre, a naročito je blagotvoran koren ove dvogodišnje biljke, koji je bogat inulinom, podstiče lučenje žuči i koristan je za dijabetičare.

Ljudima koji pate od hroničnih bolesti u čiju terapiju su uključene i kure detoksikacije (artritis, reumatizam, kostobolja, psorijaza…) savetuje se da naprave malo mesta u svom vrtu za ovu biljku koja ima zaista čudesna svojstva. Od korena čička pravi se čaj, a može biti i pikantan dodatak supama.

  • U pola litra ključale vode staviti 20 g iseckanog korena čička. Ostaviti da odstoji kratko vreme, a potom procediti. Piti nezaslađen napitak 2 puta dnevno, po šolju.

Sikavica (Silybum marianum)

Studije su pokazale da ekstrakt sikavice ima regenerativno dejstvo i usporava proces propadanja tkiva jetre i bubrega.

Hronična upotreba različitih lekova, nepravilna ishrana, profesionalna izloženost opasnim hemikalijama, oštećenja jetre izazvana sintetičkim i biljnim otrovima (poput otrova gljiva), virusni i autoimuni hepatitis – sve su to stanja koja zahtevaju dužu primenu sikavice.

  • Kašičicu čaja preliti s 2 dl ključale vode, pustiti da odstoji poklopljeno 15 minuta, povremeno promešati i procediti. Piti u gutljajima, 3 puta dnevno po 1 šolju nezaslađenog čaja.

PAŽNJA: Osobe koje pate od bilo kakvog poremećaja rada bubrega ne bi smele da se podvrgavaju dijetama za čišćenje u koje su uključene bilje sa snažnim diuretičkim svojstvima. Neophodno je da se prethodno posavetuju sa svojim lekarom.

Izvor: Life Content, Lekovito bilje

Tagovi: