Kako sprečiti bol u leđima?

by | jul 11, 2010

Čovek veći deo vremena tokom života provodi sedeći. S razvojem civilizacije sedi se sve više i sve duže – osam sati u kancelariji, pred računarom, kod kuće pred TV aparatom, čitamo sedeći…

Bol u ledjima

 

A kada izađemo napolje, opet sedimo u kafićima, restoranima, parku, pozorištu ili bioskopu. Sedimo i u automobilu, autobusu, vozu, avionu… pa i na kućnim sedeljkama.

Uporedo sa povećanom potrebom za sedenjem savremeni čovek sve manje pažnje obraća na to kako sedi. Malo ko vodi računa o tome da li je stolica ili fotelja na kojoj sedi udobna, prilagođena njegovoj visini, položaju kičme.

Kičma u normalnim fiziološkim oblicima ima svoje zakrivljenosti koje se nepravilnim sedenjem menjaju. Posledica nepravilnog sedenja je bol u leđima, jer telo reaguje pojačanom napetošću malih mišića duž kičmenog stuba.

 

Bol u ledjima

Moguće je da se, posle dužeg sedenja, prilikom ustajanja javi otežano ispravljanje u delu kičme, koje je ponekad praćeno kratkotrajnim bolom. Nakon češćeg i dužeg ponavljanja nepravilnog stava, bol će biti dugotrajniji, mišići oko kičmenog stuba ostaju duže vremena napeti, što opet dovodi do senzacije bola u rukama i nogama.

Za pravilno sedenje neophodna je stolica koja ima sedalnu površinu na koju je moguće potpuno oslanjanje donjeg dela leđa i natkolenica. Visina sedišta mora biti odgovarajuća kako bi stopala mogla biti potpuno spuštena na tlo.

Naslon treba da bude funkcionalan za oslonac grudnog dela kičmenog stuba. To su potporne tačke koje bi trebalo da ima svaka stolica a da bi čovek mogao prilikom dužeg sedenja normalno da obavlja svoj posao.

 

Bol u leđima je sve prisutniji i kod takozvane menadžerske bolesti, naročito kod osoba koje duže sede, uglavnom nepravilno, u stresnom su poslu i ne razmišljaju o položaju tela za vreme sedenja. Naglim ustajanjem uzrokuju problem u donjem delu kičme.

Pa kako sprečiti bol u leđima? Treba sediti ispravljenih leđa zadržavajući neophodne funkcionalne krivine. Osobe koje osam sati na radnom mestu provode sedeći trebalo bi svakih 45 minuta da ustaju, malo prošetaju i urade nekoliko vežbi.

Ako ste već duže vreme sedeli nepravilno i tako namučili svoju kičmu, onda je fizikalna terapija jedini spas od bolova i ukočenosti i pravi put do izlečenja. Ako je bol u akutnoj fazi (početak intenzivnog bola), planira se mirovanje uz izbor odgovarajućih lekova – antireumatici (tablete, injekcije, čepići ili masti).

Posle akutne faze tretman se nastavlja toplotnim procedurama, elektroprocedurama, masažom, vežbama ili akupunkturom, u zavisnosti od nađenih promena. Celokupna terapija obuhvata najmanje deset tretmana, a može se produžiti na 15 do 20, posle čega mora da usledi pauza do mesec dana pre eventualnog ponavljanja terapije.

 

Vežbati se može i sedeći: ispraviti se i spustiti se, uvucite trbušne mišiće i pri tome pravilno dišite. To je vrlo važno, jer na taj način u organizam ulazi više kiseonika, poboljšava se cirkulacija, a opuštaju mišići.

 

Izvor: „Dnevni avaz“

 

Tagovi: