Sasvim posebna banka

by | decembar 2, 2010

Čim odluče da sačuvaju matične ćelije svoje dece, koja tek treba da se rode, roditelji žele odgovore na niz pitanja – kome se treba obratiti i koliko pre dolaska bebe na svet; ko uzima krv iz pupčane vrpce, šta se potom s njom dešava, koliko novca treba izdvojiti… O svim detaljima  nformisala nas je doktorka Mima Fazlagić, iz predstavništa vodeće evropske banke matičnih ćelija Cryo-Save.

Prvi korak: Nekoliko nedelja pred porođaj budući roditelji kontaktiraju zastupništvo firme Cryo-Save, daju potrebne podatke i dobijaju set koji služi za prikupljanje i transport uzorka krvi iz pupčane vrpce. Za svaki uzorak krvi koji se šalje u inostranstvo, potrebno je dobiti saglasnost ministarstva, pa je ovu proceduru potrebno završiti na vreme. Takođe, porodilištu se moraju dostaviti propisane analize krvi buduće majke.

Pupčana vrpca: Uzorak krvi iz pupčane vrpce uzima akušer, neposredno posle porođaja. Procedura je veoma jednostavna, bezbolna i bezopasna i za majku i za dete. Sva porodilišta, koja su dobila dozvolu komisije za nove zdravstvene tehnologije, imaju obučene lekare za ovu proceduru. Preporučena zapremina uzorka je 80 ml i više, a minimalno 50 ml. Moguće je i da u krvnim sudovima pupčane vrpce ne bude dovoljno pritiska da bi se uzorak prikupio ili da je uzorak nemoguće uzeti iz drugih razloga (nepredviđena i hitna stanja).

Obrada uzoraka: Uzorak krvi se, posle porođaja, avionskom kurirskom službom šalje u banku matičnih ćelija. Tu se najpre vrše analize na bakterijske i virusne infekcije, a zatim određuje broj i vitalnost matičnih ćelija. Ukoliko zadovoljavaju predviđene kriterijume, uzorci se dele na dva dela i zamrzavaju u gasovitoj fazi tečnog azota. Radi veće sigurnosti, jedan deo se čuva u Belgiji, a drugi u Holandiji. Ukupna cena koju roditelji plaćaju, a obuhvata transport do banke matičnih ćelija, obradu, zamrzavanje i čuvanje prvih 20 godina, iznosi 1.780 evra. Posle isteka prvog ugovora postoji mogućnost produženja.

Upotreba: Prva uspešna transplantacija krvi iz pupčanika urađena je 1988. godine u Francuskoj, za lečenje Fankonijeve anemije. Procenjuje se da je do sada u svetu urađeno preko 20.000 transplantacija matičnim ćelijama iz krvi pupčane vrpce, u svrhu lečenja različitih malignih oboljenja krvi (leukemija), imunoloških i metaboličkih poremećaja i nedostataka. Procenjuje se da je do sada u svetu sačuvano preko 1.000.000 uzoraka u privatnim i preko 350.000 uzoraka u javnim bankama. U Srbiji je matične ćelije svojih beba dalo na čuvanje preko 1.000 roditelja.

SAČUVAO JE MATIČNE ĆELIJE: IVAN ZELJKOVIĆ, voditelj
S prvim detetom smo malo zakasnili, ali zato smo s drugim sve uradili na vreme. Ljudi iz banke ćelija Crio-Save su svoj deo posla obavili maksimalno profesionalno. Tokom proteklih godinu-dve, saznali smo za niz bolesti koje se leče pomoću matičnih ćelija, a kako će biti za pet ili deset godina – možemo samo da pretpostavljamo. Želeli smo da deci na taj način obezbedimo što veću sigurnost.

SAČUVAĆE MATIČNE ĆELIJE: JELENA GAJŠEK, voditeljka
Svi moji prijatelji, koji su nedavno dobili bebe, sačuvali su njihove matične ćelije. To je veoma dobra stvar, a naročito ako postoje genetske predispozicije za bolesti, koje se mogu lečiti pomoću tih ćelija. Moja majka je obolela od tipa karcinoma, koji je mogao da se leči matičnim ćelijama, da ih je tada bilo. Srećom, sada je sve u redu, ali to me je dodatno uverilo da ih treba sačuvati. Nameravam da uskoro, kada se porodim, to obavezno uradim.

HTELA JE DA SAČUVA MATIČNE ĆELIJE: BILJANA ĐURĐEVIĆ, dermatolog
Veoma mi se dopada priča o čuvanju matičnih ćelija. Nažalost, u vreme kad sam rodila sina, ustanova u kojoj sam se porađala nije imala dozvolu ministarstva zdravlja za izvođenje ove procedure. Morala sam da podnesem poseban zahtev, ali moj porođaj je iznenada počeo. Nadam se da će ovo postati rutinska procedura i da će, ako odlučim da se ponovo porodim, sve teći bez problema.

Tagovi: