TINEJDŽERIMA roditelji preko potrebni

by | januar 4, 2010

Iako se osamostaljuju, protive roditeljskim pravilima i preispituju granice, tinejdžerima je i dalje neosporno potrebna potpora, pažnja i ljubav roditelja.

 

Tinejdzeri

 

Ulaskom u pubertet, mozak tinejdžera počinje da se menja, kao i način njihovog razmišljanja. Tada po prvi put počinju da razmišljaju apstraktno, da propituju uverenja svojih roditelja, poznate granice i pravila. Zbog toga su okrenuti više svojim prijateljima nego roditeljima jer smatraju da ih društvo bolje razume. 

 

Odvajanje je neretko vrlo bolno i frustrirajuće za roditelje, ali važno je da i dalje pokazujete zanimanje za njih kao i da podstičete razgovor sa tinejdžerom, nezavisno o kojoj temi. Tako će znati da kod kuće imaju roditelje koji ih vole i na koje mogu da računaju.

Podrška
Tinejdžeri se susreću s brojnim životnim izazovima i najviše od svega im je potreban otvoren um i roditeljska podrška. Ako osete da ne mogu da vam kažu šta ih muči, razočaraće se i povući. Pokušajte da ih saslušate bez osuđivanja i reagovanja.

 

Priznajte grešku
Jedna od najvažnijih stvari koje roditelji ne trebaju da rade je da glume nepogrešivost. Priznajte ako pogrešite i izvinite se jer ste vi pravi primer sa kojeg oni uče. Tako shvataju i da je ljudski pogrešiti i ne biti u pravu te da je lepo izviniti se.

 

TinejdzeriZabavite se
Ne zaboravite da se šalite i zaboravite na brige. Tinejdžeri tako uče da nije dobro ni da se stalno brine. Posećujte što više možete njihove školske priredbe ili utakmice. Jer – oni će se sećati da li ste bili tamo.

 

Budite prisutni
Tinejdžeri će, otkrivanjem svog viđenja sveta, silno želeti da budu nezavisni i samostalni pa će odbacivati većinu roditeljskih saveta. Ipak, iako to ne pokazuju, njima je jako važna roditeljska briga, ljubav i podrška. Zato im često govorite da ih volite i da ste tu.

 

Budite prijatelji
Nastojte da se ne odnosite prema tinejdžerima pokroviteljski, već više prijateljski. Razgovarajte bez kritikovanja, osim u situacijama u kojima je to nužno. Ponudite im razumna rešenja i pokušajte da rešite problem kao prijatelji.

 

Oprezno sa kritikom
Ako nešto zabrljaju, pokušajte da kritikujete ponašanje, a ne dete. Objasnite im posledice takvog ponašanja, ali ne zaboravite da ih i pohvalite zbog situacija u kojima su ispravno postupili. Iako vam to neće pokazati, njima je potrebna vaša potvrda.

 

Analiza
Kako bi procenili svog tinejdžera zapitajte se: Kako se nosi sa svojim obavezama i odgovornostima, da li je u stanju reći „ne“ u neprijatnim situacijama, kako se nosi sa svojim emocijama, šta radi sa prijateljima i koje su njegove jake i slabe strane?

 

Zajedničko vreme
Provodite što više vremena zajedno, idite zajedno u šoping, slušajte zajedno muziku, vozite se autom i slično. Pitajte ih šta planiraju i šta žele u životu, ohrabrujući ih na velike snove. Zbog toga će poželeti da češće provode vreme sa vama.

 

Tagovi: