Najčešće greške koje pravimo s maslinovim uljem

by | jul 16, 2014

Svaki zagovornik zdrave ishrane na popisu najvažnijih namirnica istaknuće maslinovo ulje. Obilje antioksidansa i mononezasićene masne kiseline čine ga najzdravijim među uljima zbog čega je sveprisutan u svakoj kuhinji. No nažalost njegova hranljiva svojstva pogrešnim načinom korišćenja se gube i postaju neupotrebljiva. Kako bi od ulja uzeli najvažnije naučite kako da izbegnete takve greške.

olive oil

Plastična ambalaža
Najveći neprijatelji maslinovog ulja su plastična ambalaža, ali i prozirna staklena flaša. Naime svetlost u kontaktu s uljem kvare njegov kvalitet. Ulje se čuva u tamnim staklenim bocama što manjeg volumena kako bi prazan prostor iznad ulja, koji se stvara svakodnevnom potrošnjom, bio što manji radi manje količine kiseonika koji nužno dovodi do neželjenih oksidacijskih procesa u ulju. Staklo ne upija niti otpušta bilo kakve mirise, lako se čisti, pruža potpunu zaštitu od kiseonika, ali ne i od svetlosti pa se preporučuje tamnije obojeno staklo koje apsorbuje ultraljubičastu svetlost.

Ulje koje se čuva u blizini izvora toplote
Flašu s maslinovim uljem treba držati podalje od izvora toplote poput šporeta ili dnevnog svetla. Naime, u ulju izloženom toplosti polifenoli se brzo razgrađuju čime ulje gubi na kvalitetu. Najbolje je flašu držati u tamnom i hladnom prostoru, na primer u ostavi.

Boja ocenjuje kvalitet ulja
Brojna su mišljenja kako je boja maslinovog ulja pokazatelj njegovog kvaliteta, ali boja zapravo pokazuje samo kada je maslina ubrana i kada je ulje ceđeno. Nijanse maslinovog ulja variraju od svetlo žute do tamno zelene, i svaka od njih je dobra. Ukoliko kupite ulje naglašene zelene boje možete biti sigurni jedino kako je bilo čuvano na adekvatan način, u tamnoj boci i daleko od izvora svetlosti.

Verovanje kako ista vrsta maslinovog ulja odgovara uz svaku hranu
Niz različitih vrsta maslinovog ulja na policama prodavnica brojni ni ne primećuju, jedino čime se povedu u kupovini je cena, pa izbegavaju naravno skupa i biraju po vlastitom nahođenju ona za koja pretpostavljaju da su idelna i za kuvanje i za salate. Međutim, stručnjaci preporučuju da ekstra devičansko ulje možete koristiti za prženje i mariniranje, dok čisto devičansko ulje ima gorak ukus i idealno je u pripremi slanih jela, a kako ima jači ukus, dodaje određenu dubinu jelu.

Kada se maslinovo ulje previše zagreje
Previsoka temperatura na kojoj zagrevamo maslinovo ulje uništava antioksidanse u njemu i menja mu ukus pa se ne preporučuje koristiti na temperaturi iznad 200 stepeni Celzijusovih. Za dinstanje se koristi niža temperatura, pa je maslinovo ulje odlično u tu svrhu a kako bi najbolje sačuvali sva njegova hranljiva svojstva, najbolje ga je dodavati na kraju pripreme jela ili pre samog serviranja.

Predugo čuvanje maslinovog ulja
Prilikom kupovine ulja najveći je problem saznati kada je proizvedeno jer na etiketi retko koje ima upisan datum berbe maslina i proizvodnje. Upravo zbog toga, ne možete ni znati koliko je to maslinovo ulje staro. A maslinovo ulje starije od dve godine gubi većinu polifenola. Stoga se pridržavajte osnovnog pravila da ulje nakon otvaranja iskoristite u roku od godinu dana.

Neumerenost u korišćenju
Iako je vrlo zdravo i hranljivo, i maslinovo ulje je na kraju krajeva ulje. Sadrži veliku količinu kalorija ali, za razliku od biljnog ulja ili masti ima nizak nivo holesterola (loših masnoća). Isto tako ono je snažan antioksidans visoke hranljive vrednosti na kojem će vam telo biti zahvalno.

Izvor: zadovoljna.hr, M. G.

Tagovi: