Kako da sreća traje duže?

by | maj 22, 2014

Poslednjih dekada mnoga istraživanja su se bavila pitanjem da li je moguće život učiniti srećnijim na duže staze i diskusija na ovu temu konačno može da se završi. Srećom, najnovija istraživanja pokazala su da je to moguće. A evo zašto i kako.

sreća

Zašto se navikavamo na dobre i loše stvari?

Istraživanja o promeni nivoa sreće u svom fokusu imaju koncept koji se zove hedonistička adaptacija. Kada nam se tokom vremena dešavaju dobre ili loše stvari, mi se na njih navikavamo. Na primer, zamislite svoj prvi veliki raskid. Tada vam se činilo da je kraj sveta, ali ste vremenom nastavili dalje i to više ne utiče na vaš život u tolikoj meri. Na ovome se zahvalite hedonističkoj adaptaciji.

Nažalost, hedonistička adaptacija se takođe javlja i kada su pozitivni događaji u pitanju, kao na primer kada se uselite u novi dom koji vam se veoma dopada. One male stvari koje su vam nekada pričinjavale zadovoljstvo poput prelepog pogleda s prozora, vremenom postaju vaša svakodnevica. Ovo potvrđuje da se hedonistička adaptacija jednako javlja kako u pozitivnim tako i u negativnim iskustivma.

Zašto se ovo dešava?

Telo se adaptira kako bi održalo balans kojem teži u svakom trenutku. Sve stvari koje nam se dogode i koje intenzivno proživljavamo (dobre ili loše jer telo ne zna razliku) stavljaju nas u stresno stanje. Kada je telo pod stresom, ono zanemaruje neke prirodne procese poput varenja na račun procesa koji će nas osloboditi od stresa kako bismo izbegli smrtnu opasnost. Ako ste hronično pod stresom, vreovatno ćete imati niz zdravstvenih problema poput lošeg varenja ili alergija jer telo nema vremena da se pozvabavi time. Ali isto tako, ako celi dan provedete u uzbuđenju oko novog auta koje ste kupili, telo neće imati vremena da se odmori od ushićenja. Dakle, proritet vašeg organizma je da se vrati u neutralno stanje kako bi smanjio svaki nivo uzbuđenja.

Kako da sreća potraje?

Ako se naš organizam neminovno svaki put vraća u normalu, kako je onda moguće učiniti da sreća potraje? Nedavno istraživanje je otkrilo nekoliko navika koje nam mogu pomoći.

Težite ka smirenosti i zadovoljstvu

Kada vam se desi nešto što aktivira stresna stanja poput sreće i entuzijazma, zamenite ova osećanja manje stresnim, a jednako lepim emocijama poput smirenosti i zadovoljstva. Smirenost i zadovoljstvo su lakši za organizam i samim tim će osećaj duže trajati. Dakle, duže ćete biti srećni.

Napravite miks

Kada nađete nešto što vam podiže raspoloženje (nešto što u vašem slučaju uvek radi), pokušajte da promenite pristup tom stanju svaki put kada želite da ga aktivirate. Uzmimo za primer uživanje. Uživanje je ono što vam svaki put podigne raspoloženje, ali ako svaki put uživate u istom kolaču, dosadiće vam i više neće biti nikakvog efekta. Zato se trudite da uživate u različitim kolačima, sa različitim ljudima i na različitim mestima. Ista stvar se odnosi i na zahvalnost. Ako vam zahvalnost prema jednoj osobi pričinjava zadovoljstvo svakog dana, vežba će da izgubi svoj efekat. Budite zahvalni različitim ljudima na različitim stvarima. Budite zahvalni i životnim okolnostima i situacijama. Stalno menjajte  ljude i stvari na kojima ćete biti zahvalni i uvek se fokusirajte na različite stavke, a ne samo na jednu ako želite da budete srećniji.

Fokusirajte pažnju na ljude i iskustva, a ne na materijalne stvari

Istraživanja pokazuju da mnogi putevi vode do sreće, ali da svaki od njih uključuje druge ljude. Hedonistička adaptacija se pojavljuje kada nešto radite svaku put na isti način. Taj prelepi novi sat samo stoji na vašoj ruci i nema šanse da ga opet učinite zanimljivim i uzvudljivim. Ljudi su s druge strane, drugačiji svaki put kada s njima komunicirate pa je mnogo teže adaptirati se, naročito ako menjate aktivnosti koje sa njima obavljate. Istina je da možete da uđete u kolotečinu ukoliko svaki put idete u isti restoran sa istom osobom i naručujete isto piće ali mogućnosti su neograničene kada u pitanju načini na koje ćete doživeti tu osobu.

Izvor:  www.healthywomen.org

Tagovi: