Teksturu kose mogu promeniti hormoni, lekovi i stres

by | jun 26, 2014

Promene u radu štitne žlezde i korištenje kontracepcijskih pilula mogu uticati na teksturu kose, jednako kao i promene u nivou estrogena u trudnoći.

kosa

Hormoni
I najmanje hormonalne promene vide se na kosi, posebno u njenoj teksturi. Najveće probleme stvara prejak ili preslab rad štitne žlezde koja vlasi čini slabima i lomljivima. One opadaju već nakon nekoliko nedelja rasta, a ponekad ni ne dosegnu uobičajenu dužinu pre nego što opadnu. Promene su takođe uočljive tokom trudnoće kada povišen nivo estrogena produžava fazu rasta i smanjuje opadanje vlasi zbog čega kosa postaje gušća i sjajnija. Promena u ravnoteži hormona utiče na rast kose, ali i menja i njenu teksturu. Tako ravna kosa može da se ukovrdža, a kovrdžava izravna.

Lekovi
Osim hormona na teksturu kose mogu uticati i lekovi. Lekovi za akne, betablokatori koji se koriste za visoki pritisak, antikoagulanti za razređivanje krvi, antidepresivi i nesteroidni protivupalni lekovi, mogu izazvati opadanje kose. A slično delovanje moguće je i kod kontracepcijskih pilula. Progesteron iz pilula počinje da se ponaša poput muškog hormona testosterona što podstiče ospadanje vlasi, pipe WebMD.

Ishrana
Kosi su za rast potrebni vitamini koje dobija iz hrane. Ishranu treba obogatiti vitaminom A, cinkom, gvožđem i omega-3 masnim kiselinama jer će u suprotnom kosa biti beživotna i tanka. To je najvidljivije kod nedostatka gvožđa koji kosu čini krhkom i podstiče njeno opadanje.

Medicinski tretmani
Opadanje kose često je nakon hemoterapije, a za sve su krivi agresivni lekovi koji menjaju i sam rast novih vlasi. Jednom kad vlasi ponovno počnu rasti njihova će se tekstura promeniti. One mogu biti kovrdžave, ravne ili gušće, iako to pre nisu bile, piše About.com.

Seda kosa
Ona je posledica nakupljanja hidrogen peroksida u samom folikulu što uzrokuje promene i u samoj teksturi kose. Kosa čim počne da sedi postaje deblja i neposlušnija.

Preterivanje s preparatima za kosu
Preterano stilizovanje ostavlja posledice na kosi menjanjem njne strukture ili pojačanim opadanjem. Visoke temperature pegle za kosu i figara mogu jako isušiti dlaku, uzrokovati pucanje i listanje pa je pre svakog takvog stilizovanja obavezno kosu zaštititi preparatima protiv topline.

Stres
Stres kosu čini slabom i tankom, a može je „naterati“ i u prevremenu fazu mirovanja. Čim prođe ta faza kosa opada, a stanje bi se u normalu trebalo vratiti najkasnije nakon šest meseci. Takođe opasan je i hroničan stres koji može ubrzati rad imunog sistema tako da bela krvna zrnca napadaju folikule dlake. Reč je o alopeciji areatei, piše About.com

Autor: Life Content, Đ.S.
Izvor: 24sata.hr

Tagovi: