Zbog čega su alergije sve učestalije?

by | mart 29, 2015

Sa prvim prolećnim danima kada se priroda polako budi, bude se i alergije, a osobe koje pate od njih imaju velike probleme.

Foto: Thinkstock

Foto: Thinkstock

Najnovije istraživanje koje je objavio National Meeting & Exposition of the American Chemical Society, otkrilo je da porast broja dijagnostikovanih alergija može biti povezan s povećanjem pojedinih zagađivača životne sredine, što je rezultat klimatskih promena.

Dr Ulrik Pošl i njegove kolege sa Instituta Max Planck u Nemačkoj otkrili su da ozon dioksid (glavna komponenta u izduvnim automobilskim gasovima) i azot dioksid (glavni sastojak smoga) mogu da naprave veoma loš „koktel“ koji pojačava učinak alergena u vazduhu. Ti sastojci izazivaju lančanu hemijsku reakciju koja može da promeni strukturu alergena i da ih pojača.

Alergije se javljaju kada naše telo proizvodi antitela kao reakciju na određene materije, jer smatra da je materija štetna čak i kad to nije. Neki od najčešćih alergena u vazduhu su dlake kućnih ljubimaca, grinje, plesni i dr. Iako ne postoji lek u pravom smislu za alergije, simptome alergije se mogu ublažiti lekovima, imunoterapijom i izbegavanjem problematičnog alergena. Čak između 30 do 40 posto svetske populacije pati od alergija nekog oblika.

„Naučnici su dugo sumnjali da zagađenje vazduha i klimatske promene utiču na učestalost alergija u svetu. Ali razumevanje hemijskih procesa koji stoje iza tog fenomena još uvek nismo dokučili. Naše istraživanje je samo polazna tačka. Čeka nas još jako puno posla“, kaže dr Pošl.

Pošl i njegov tim će se u budućnosti pozabaviti proučavanjem uticaja tih izmenjenih alergena na imuni sistem.

Tagovi: