Savremena kontracepcija

by | avgust 23, 2010

Abortus je, na žalost, i dalje najčešći vid „kontrole“ broja rađanja u Srbiji. Godišnje se između 150.000 do 200.000 žena, od kojih je 90 % njih u braku, odluči na taj korak.

Moderno društvo nudi novu generaciju „savremene kontracepcije“ zahvaljujući kojoj svi parovi mogu opušteno uživati u čarima leta. Ukoliko vodite računa o svom zdravlju, i pri tom pravilno koristite kontracepciju, do neželjenje trudnoće ne može doći. U slučaju da ste – prilikom seksualnog odnosa – zaboravili na zaštitu, tu je i ginekolog Ljerka Popovpostkoitalna pilula, koja – takođe – sprečava trudnoću. Kako da vodite računa o sebi, pa i o svom partneru, na koji način da se zaštitite od eventualne trudnoće i kako da izbegnete razne neželjene efekte usled nepravilne upotrebe kontraceptivnih sredstava, za portal „Lepote i zdravlja“ govori ginekolog Ljerka Popov.  
 

Brojne žene koje su isprobale pilulu za „dan posle“ imale su slične simptome; vrtoglavicu, mučninu, jake nesvestice… Šta je razlog tako „burnog“ reagovanja organizma?
Postkoitalna pilula, tj. pilula za „dan posle“, služi kao zaštita od neželjene trudnoće. Reč je o urgentnoj kontracepciji, koja se koristi izuzetno, u slučaju kada devojka nije koristila redovnu kontracepciju ili je došlo do greške prilikom upotrebe određenih kontraceptivnih sredstava, pa samim tim i do nezaštićenog polnog odnosa. Pomenuta pilula može se koristit do tri dana nakon odnosa, i nikako kao redovan vid kontracepcije. Usled veće doze progestagena koji se uzima odjednom, moguća su neželjena dejstva, kao na primer: mučnina, kašnjenje menstruacije, krvarenje u tragovima, poremećaj ciklusa ukoliko se tableta koristi više puta u intervalu između dve mentstruacije…

Koliko puta godišnje sme da se popije postkoitalna pilula?
Činjenica da je sama metoda u udžbenicima i stručnim časopisima označena kao urgentna, govori sama po sebi. Dakle, ne treba je koristiti kao redovnu kotracepciju. 

U kojoj meri je pilula efikasna, tj. da li je – uprkos njenoj primeni – moguća trudnoća?
Pod uslovom da se pilula uzme u roku od 72 časa od nezaštićenog odnosa, mogućnost trudnoće smanjena je za najmanje 75%. Znači, postoji verovatnoća da dođe do trudnoće – i to ako se pilula ne uzme pravilno, ako se ne popije u roku od 72 časa, ukoliko dođe do povraćanja ili usled istvoremenog korišćenja određenih lekova koji umanjuju njeno dejstvo.

Imajući u vidu da je procenat izvršenih abortusa u našoj zemlji prilično visok, koje mere zaštite preporučujete kao idealne?
Idealno kotraceptivno sredstvo treba da bude efikasno, neškodljivo za korisnike i njihovo potomstvo, pristupačno, jednostavno za korišćenje, reverzibilnog dejstva i da – u značajnoj meri – ne remeti sam čin seksualnog odnosa.  Istini za volju, idealno kontraceptivno sredstvo je relativan pojam – ono što je idealno za jednu korisnicu, ne mora biti adekvatno za drugu. Izboru kontraceptivne metode pristupa se individualno. Preporučuje se upotreba kontraceptivne pilule – kao jednog od najefikasnijih kontraceptivnih metoda koji pouzdano štiti od neželjene trudnoće, i kondoma koji štiti od seksualno prenosivih bolesti. Osim toga, mogu se koristiti intravaginalni hormonalni prsten ili dijafragma. Takođe, uvek se mogu koristiti tzv. prirodne metode, tj. metode prekinutog snošaja, uz napomenu da one često nisu pouzdane i da se mogu primenjivati jedino ukoliko bi neplanirana trudnoća bila prihvatljiva. Savremena kontracepcija, pre svega pilula i hormonska spirala, jednostavne su i efikasne metode zaštite od neželjene trudnoće, pružaju slobodu izbora – tako što su prilagođene potrebama svake žene i najpouzdaniji su načini planiranja porodice. 

Na koji način je moguće „izbeći“ menstruaciju tokom letovanja?
Kao što planiramo godišnji odmor, tako možemo „planirati“ i menstruaciju. Savremene kontraceptivne pilule pružaju komoditet i pogodnost u tom pogledu jer, osim što efikasno sprečavaju neželjenu trudnoću, kontraceptivne pilule omogućavaju i da se mesečna kravarenja unapred planiraju. Ukoliko žena već uzima pilule u režimu 21/7, nema potrebe da pravi pauzu između dve kutije, već odmah nastavlja sa sledećom. Ako uzima pilule u režimu 24/4, onda ne pije poslednje četiri – placebo – pilule, već prelazi na novu kutiju. Pacijentkinja koja prvi put uzima pilule, trebalo bi da sa njihovom upotrebom počne bar mesec dana pre letovanja, kako bi na vreme prošla tzv. adaptacioni period, u kojem su mogući neželjeni efekti poput glavobolje, napetosti u dojkama, mučnine ili tačkastog krvarenja. Neželjeni efekti su obilčno blagi i prolaznog karaktera, a često i izostanu. U slučaju urgentne potrebe za odlaganjem menstruacije, preporučuju se progestagenske tablete, koje je neophodno uzeti tri dana pred očekivanu menstruaciju i nastaviti sa njihovom upotrebom sve do trenutka kada želite da je ponovo dobijete. Po prekidu korišćenja pilule, menstruacija se pojavljuje nakon nekoliko dana. Često je obilna, što nije slučaj kod korišćenja OKC pilula. Upotreba kontraceptivnih pilula omogućuje uživanje u letnjim zabavama, budući da materična krvarenja čini predvidivim, manje obilnim i bezbolnim, doprinosi lepom izgledu i otklanja strah od neželjene trudnoće. 

Koji su neželjeni efekti odlaganja menstruacije putem pilule?
Kontraceptivne pilule štite ženu od neželjene trudnoće i čuvaju njeno reproduktivno zdravlje. Ukoliko su pažljivo izabrane, u skladu sa karakteristikama svake korisnice ponaosob, neželjena dejstva – u pogledu prolazne napetosti u grudima i oskudnog spoting krvarenja – su retka. Daleko su brojnije prednosti pilule; planiranu menstruaciju, koja nije obilna i bolna, poboljšavaju ten i raspoloženje  jer nema predmenstrualnog sindroma, a regulišu i ciklus – koji postaje kranji i oskudniji.

Kontracepcija

Osim kondoma, da li postoji još neki vid kontracepcije, koji može upotrebiti muškarac kako bi zaštitio svoju partnerku?
Pošto „muška pilula“  nije zaživela, muškarcima – osim kondoma – kao vid kontracepcije ostaje prekinuti snošaj, koji je apsolutno nepouzdan metod, uz visok procenat neželjenih trudnoća. Izbor kontraceptivnog sredstva je individualan jer zavisi od godina života, zdravstvenog stanja, životnih navika, učestalosti seksualnih odnosa… Zbog svega toga, kao i činjenice da su prilikom seksualnog odnosa odgovorna oba partnera, savetovanje sa ginekologom je presudan faktor prilikom izbora kontraceptivnih sredstava. 

Imajući u vidu da su kondomi napravljeni od lasteksa ili poliuretana, da li žene mogu trpeti neke posledice?
Kod pojedinih žena kondom može izazvati alergijsku reakciju. Kako bi se sprečila pojava virusnih ili nekih drugih oboljenja, neophodne su preventivne i redovne kontrole, uz uzimanje PA brisa i koposkopiju.

Nije retkost da se devojke, nakon odmora, obrate lekaru žaleći se na simptome slične trudničkim, ili da im menstruacija kasni. Zbog čega naše telo reaguje tako drastično na promene klimatskih uslova?
Menstrualni ciklus reguliše osovina Hipotalamus -Hipofiza -Ovarium. Slikovito rečeno, sve je u našem mozgu, tj. u neurotransmiterima i hormonima. Neko na klimatske promene proreaguje krvarenjem, a neko izostankom menstruacije. Neko je preosetljiv, a neko stabilan. 

Da li imate saznanja o tome – u kojoj meri je u Srbiji zastupljen ženski kondom „Femidom“?
Nemam podatke o upotrebi „Femidoma“, a nije mi poznato ni da li ga ima u našim apotekama.

Tanja Božović

 

Tagovi: