Zimska hrana nije bauk za dobru liniju!

by | decembar 7, 2016

Brojne studije pokazuju da se tokom zime većina ljudi ugoji oko kilogram, a oni koji su već gojazni i više od toga. Šta je to u zimskim danima što nas tera da jedemo više i, posledično, nabacimo koji kilogram?

Foto: Gulliver/Getty Images

Foto: Gulliver/Getty Images

Ako ste pomislili na sezonu slava i praznika, samo ste delimično tačno odgovorili. Naravno, deo razloga je i u tome što smo više kod kuće i manje se krećemo. Pored toga, može se desiti da vam kratki dani i duge noći kvare raspoloženje, pa trošite više visokokalorične hrane, jakih jela i slatkiša i hrane koja utiče na serotonin i podiže vam raspoloženje – na kratko. Razlog tome je što vam uz pad spoljne pada i telesna temperatura, što vaše telo „čita“ kao potrebu za ugljenim hidratima koji će ga brzo zagrejati, kako kažu stručnjaci iz Američkog centra za dijabetes u Hjustonu. A unos takve hrane izaziva skok šećera, što sa njegovim kasnijim padom donosi novu želju za jelom i tako u krug, po tankom ledu.

Dakle, radi se o paklenom spoju potreba za hranom koje telo zaista ima sa situacijom u kojoj imamo mnogo više prilike da jedemo mnogo više hrane. Ako želite da nekako izađete iz tog začaranog kruga i obradujete se kada u martu stanete na vagu, poslušajte makar neke od ovih saveta koji će vam pomoći da umerenije jedete ove zime.

Foto: Gulliver/Getty images

Foto: Gulliver/Getty images

1. Uvedite zdrave užine

Ako osetite zver u stomaku između obroka, jedite užinu sa puno proteina – šaku badema, neslanog kikirikija ili putera od kikirikija na ražanom hlebu. Ovo će telu doneti neophodne kalorije i učiniti da se zagreje, a zadovoljiće vam i želudac.

  • Badem- jedna šaka 162 kalorije
  • Kikiriki – jedna šaka 161 kalorija
  • Puter od kikirikija –jedna kašika 94 kalorije

2. Napravite spisak fizičkih aktivnosti

Vežbanje ne samo da troši kalorije, nego utiče i na moždanu hemiju koja je vezana za apetit, tako da je fizička aktivnost ključna za kontrolu apetita. Mnoge stvari koje se rade kada je toplo mogu da se u nekom obliku rade i zimi. Napravite spisak aktivnosti u kojima uživate tokom leta ili proleća i nađite odgovarajuću zamenu za zimu. Ako igrate rekreativno fudbal, pozovite društvo u balon. Ako vozite bicikl, nabavite sobni ili idite u teretanu par puta nedeljno. Ako volite da šetate, lepa vest je da zimska šetnja troši više kalorija, tako da može da traje i kraće. Samo se dobro i slojevito obucite.

  • Mali fudbal- 408 kalorije za sat vremena
  • Sobni bicikl- žene težine oko 60 kg mogu da sagore oko 200 kalorija za sat, a muškarci težine oko 80 kilograma čak 600 kalorija
  • Trčanje na traci- sat vremena intenzivnog trčanja može da sagori do 500 kalorija
Foto: Gulliver/Getty Images

Foto: Gulliver/Getty Images

3. Dnevna doza svetla

Svaki sunčan dan tokom zime je blagodet – zato ga iskoristite do maksimuma. Izađite napolje i provedite što više vremena na suncu – čak i hladno, zimsko sunce će vam pomoći da se osećate bolje i umaknete kandžama depresije, a pored toga, potrošićete i kalorije krećući se ili prosto odolevajući mrazu.

4. Eksperimentišite sa slatkim ukusima

Kada nam je smanjena potrošnja dnevnog unosa kalorija, moramo biti umereniji i sa omiljenim slatkim ukusima. Ipak, ne odričite se ovih malih zadovoljstva, budite umereni, a možete i da ih zamenite nekim zaslađenim napitkom. Takođe, ako volite da spremate slatke đakonije, probajte da eksperimentišete sa zamenama za šećer, odnosno zaslađivačima, kojih je na tržištu sve više.

  • Konzerva Koka-kole – 140 kalorija
  • Štangla crne čokolade- 170 kalorija
Foto: Gulliver/Getty Images

Foto: Gulliver/Getty Images

5. Što više zagrljaja

Jedan od najefektnijih lekova protiv lošeg raspoloženja je fizički kontakt. Istraživanja su pokazala da mozak reaguje na zagrljaj s nekim koga volite tako što oslobađa serotonin, hormon zadužen za osećaj zadovoljstva. Zato, okrenite se ka voljenim osobama, ukućanima, prijateljima i ljubimcima i grlite ih što više i što češće.

Detaljnije na www.pronadjimeru.com.

Tagovi: