Enterijer koji oslobađa od stresa

by | april 14, 2013

Dok se u nekim stanovima osećamo prijatno, rasterećeno i opušteno, u drugima smo rastreseni i neprijatno nam je, čak i brz jasnih stanova. Veliki uticaj na naša osećanja ima prostor u kojem se nalazimo, predmeti, boje, raspored i količina nameštaja koji nas okružuje.

Stručnjaci za uređenje enterijera, ali i psiholozi, kažu da pretrpanost nameštajem i detaljima ima loš uticaj na atmosferu, te kod uređenja doma sve je više onih koji se zalažu za minimalistički pristup.

Minimalizam se zasniva na izreci „manje je više“. Kada je u prostoru puno predmeta, previše detalja nam odvlači pažnju, a što je prostor manje zatrpan predmetima, manj je i stres koji osećamo. Minimalistički prostor zato deluje veoma umirujuće, posebno imajući u vidu današnji tempo života.

To je samo jedna od prednosti minimalizma. Upravo taj stil u uređenju doma idealan je da posluži kao osnova da se kombinuje sa detaljima iz drugih stilova. A time se otvaraju mogućnosti za najrazličitije kombinacije i kreiranje sopstvenog, originalnog stila.

Osim toga, prednost je i u manjem broju komada nameštaja koji pritom imaju jednostavne i ravne linije i po pravilu su od materijala koji se lako održavaju. Prostor oslobođen od suvišnih stvari i detalja već i sam po sebi deluje urednije.

Još jedna prednost krije se i u činjenici da nas u slučaju minimalističkog doma, preuređivanje neće puno koštati.

Bela boja zidova čini osnovu uređenja u ovom stilu, ali kao alternativa mogu poslužiti i toplije neutralne boje. Za intenzivne boje rezervisani su samo detalji.

Po pravilu, u ovom stilu u kojem su boje veoma važne, biraju se bezvremene boje i nijanse, u kojima prevladava bela, odnosno crna, sve nijanse sive, ali i bež do smeđe. Poželjni su, na primer, beli zidovi i tamni podovi.

Za ugođaj je jako važna i svetlost. Idealna je prirodna, a veštačku rasvetu treba da postavite tako da naglašava linije nameštaja u odnosu na zid.

Izvor: vecernji.hr

Tagovi: