Kako zaustaviti prehladu pre nego što i počne?

by | septembar 23, 2021
Kako zaustaviti prehladu

Kako zaustaviti prehladu? Sigurni smo da je, pri prvim nižim, jesenjim temperaturama, svako poželeo da zna odgovor na ovo pitanje! Donosimo ga u nastavku!

Prehlada predstavlja infekciju grla i nosa, odnosno gornjeg respiratornog sistema. Mnogi virusi je uzrokuju, a najćešće, krivac je rinovirus. Otečeno i bolno grlo, zapušenost nosa, kašalj, curenje iz nosa, kijanje, blaga bol u telu, drhtavica, umor i blago povišena telesna temperatura simptomi su prehlade.

Ipak, prehlada je najčešće bezopasna, ali može da potraje i do dve nedelje. Stoga, ovde važi staro dobro pravilo: „bolje sprečiti, nego lečiti“. A evo i kako.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako zaustaviti prehladu

Vlažnost vazduha

Niska vlažnost vazduha isušuje nosnu duplju, a samim tim, telo teže eliminiše bacile u sinusima. Stoga je važno da prostor u kome boravimo bude dovoljno vlažan. Pored aparata za vlaženje vazduha, možete koristiti i prirodne metode. Držite na radijatoru vlažnu krpu ili peškir ili pak činiju s vodom u koju možete ubaciti i esencijalna ulja, zarad lepšeg mirisa.

Vitamin D

Članak se nastavlja posle reklama

Istraživanja su pokazala da manjak vitamina D u organizmu doprinosi respiratornim infekcijama. Stoga potrudite se da unosite dovoljno ovog vitamina, naročito u hladnijim mesecima, kada nema dovoljno sunčeve svetlosti. Pored suplemenata, vitamin D nalazi se u orašastom voću, ribi i morskim plodovima, jogurtu, jajima, siru, pečurkama i soku od narandže. Napomena: Suplemente nikada ne uzimajte bez prethodnog konsultovanja sa lekarom i bez medicinskih testova koji će potvrditi da zaista imate deficit određenog vitamina / minerala.

Čiste ruke su pola zdravlja

Članak se nastavlja posle reklama

Ovo smo učili i pre pandemije koronavirusa. Stoga, redovno perite ruke i izbegavajte dodirivanje očiju, usana i nosa prljavim rukama.

Pročitajte i… Prehlada ili alergija? Kako prepoznati simptome?

Dezinfekcija

Članak se nastavlja posle reklama

Pored ruku, važno je da svakodnevno dezinfikujete predmete koje redovno koristite. Na prvom mestu to je mobilni telefon, kao i tastatura i miš ukoliko radite za računarom. I ne zaboravite na dezinfekciju kvaka u svom domu.

Vreme za opuštanje

Članak se nastavlja posle reklama

Stres slabi naš imuni sistem, pa postajemo podložniji prehladama. Stoga, izdvojte vreme za sebe i za opuštanje.

Dovoljno sna

S opuštanjem, ruku pod ruku ide i san. A znamo da san jača imuni sistem. Osigurajte od sedam do devet sati neprekidnog sna u toku noći svakog dana.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i… Da li ste znali da postoje 4 faze prehlade? Evo šta možete očekivati od svake!

Čudotvorni cink

Cink umanjuje razmnožavanje bakterija i virusa. Pre svega, konzumirajte namirnice bogate ovim mineralom (meso, tofu, ostrige i sočivo), a s lekarom se konsultujte i o upotrebi suplemenata.

Probiotici

Članak se nastavlja posle reklama

Dobro zdravlje počinje od zdravog sistema za varenje. Stoga, unosite probiotike, poput jogurta i kefira, svaki dan.

Maska za lice

Pored toga što nas štiti od COVID 19 infekcije, maske za lice čuvaju nas i od drugih respiratornih infekcija koje se prenose vazduhom.

Članak se nastavlja posle reklama
lepotaizdravlje.rs Paul Bradbury/iStock/Getty Images Plus via Getty Images