Živele OBLINE!

by | septembar 27, 2010

Da li je moguće da dugotrajne, iscrpljujuće dijete i nerviranje zbog figure postanu prošlost? Čak i modni dizajneri angažuju „zaobljene“ devojke. Istina je da žene više nisu raspoložene da se izgladnjuju.

OblineTajna lepote je u samouverenosti. Jer, lepota se ne može matematički izračunati, ne može se izraziti ciframa koje pokazuju vaga, metar ili konfekcijska veličina. Lepe žene svesne su da je njihova lepota unikatna, i ne dozvoljavaju da ih neko „ukalupljuje“. Upravo suprotno, ponose se svojim izgledom, onakvim kakvim im ga je podarila majka priroda. To znači da uživaju u svom telu, bez obzira na to da li nose veličinu XS ili XL. Baš kao plus size manekenka Kristal Ren, čiju smo fotografiju, u predivnoj Gotjeovoj haljini, koja naglašava svaki centimetar njenog bujnog tela, odabrali da „otvori“ temu o novom viđenju ženske lepote. Jer, čak i u modnom svetu, više ne važi formula mršavo = lepo.

Žene se pokazuju u pravom svetlu
„Ništa ne prija kao osećaj mršavosti“, izjavila je jednom prilikom Kejt Mos, (36), koja je u stavovima o životu i životnoj mudrosti ostala zaglavljena u tinejdž dobu, pa potencira divlje žurke, pantalone koje klize sa tela i nesuvisle izjave poput prethodne. Da podsetimo Kejt na činjenicu da je mršavost tokom dužeg vremenskog perioda štetna, a pored toga čini se da više nije ni osnovni preduslov za njen, manekenski posao. Odjednom, sve više magazina bira za naslovnice i editorijale debeljuškaste modele. Na primer, naslovnicu britanske Biblije stila Love, nedavno je ukrasila golišava, zaobljena i teška Bet Dito, pevačica američkog benda Gossip. Kristal Ren i Mia Tajler (sestra Liv Tajler) poznati su američki modeli za punije dame, dok je američki magazin Glamour, inače pun saveta za mršavljenje, nedavno objavio fotku golišave manekenke Lizi Miler (1,80 m, 79 kg) sa tipičnim ženskim „salcem“ na stomaku, što je izazvalo lavinu pisama oduševljenih čitateljki.

I u filmovima možete videti XXL žene
Znate li ko je ove godine bio nominovan za Oskara za sporednu ulogu u filmu Precious? Ni manje ni više nego 168 kilograma teška Džabori Sidibe. Pored nje, prašinu je podigla i zaobljena Džesika Simpson, koja izjavljuje da sada jede sve štojoj se dopada, a na MTVju vodi emisiju o shvatanju ženske lepote širom sveta. Za Kiru Najtli, koja dnevno unosi 1.300 kalorija, a bavi se sportovima, Džesikin apetit je sigurno čudan. Međutim, čini nam se da u Holivudu polako (doduše, veoma polako) raste apetit prema širokim kukovima, bujnim grudima i snažnim butinama.

Verovali ili ne, dijete goje
Zvuči nelogično? Zapravo ne. Oskudna ishrana u dužem vremenskom periodu dovodi organizam u „krizno stanje“ pa se svaka kalorija maksimalno iskoristi. Ukoliko posle dijete pojedete čokoladicu, ona će na organizam delovati poput torte sa šlagom. Dakle, mršavljenje predstavlja stres za telo, a stres dovodi do lučenja hormona kortizola koji pospešuje nastajanje masnog tkiva. „Dijete uništavaju osećaj sreće“, tvrde neki koji se bore sa kilogramima.

Kategorije težine su prevaziđene
Indeks telesne težine je merna jedinica koja nas deli na mršave, vitke, one sa prekomernom težinom i debele. Indeks telesne težine ispod 18,5 svrstava nas u mršave, a onaj preko 25 u debele. Ovaj indeks ne govori o tome da li imamo masno tkivo ili mišiće, pa bi se prema tom indeksu i neki od vrhunskih sportista morali svrstati u kategoriju debelih, što je apsurdno, jer njihovu telesnu masu sačinjavaju mišići. Pri tom, kategorizacija je proizvoljna, a granične vrednosti se poslednjih godina sve više spuštaju. Neki sociolozi ovu činjenicu objašnjavaju podacima da se prodajom pilula i tretmana za mršavljenje zarađuju milijarde.

Muškarci vole obline
Navodno, Gaj Riči se posle razvoda sa Madonom žalio da je seks sa njom kao da si uhvatio „koščatu hrskavicu“, što više zvuči kao deo treninga, nego čulno uživanje. Možda bi Madona, pre nego što odjuri na svakodnevni, višesatni trening trebalo da otkrije tajnuda muškarci ne vole mišićave devojke. Rezultati jedne ankete govore da svaki četvrti solo muškarac traži „baroknu“ ženu.

Bucke su prosek
U šou programu America’s Next Topmodel sada postoji i dodatno takmičenje za buce. „Prosečna žena u Americi nosi broj 44“, kaže voditeljka Tajra Benks, „a ovo takmičenje vidim kao svoju misiju da proširim usko shvatanje lepote“. I većina žena u Srbiji nosi veličinu 40, pa i veću, a prosečni indeks telesne težine je 24,8. A toodgovara ženi visine 1,65 m koja ima 67,5 kg. Da li je to debljina? Ne, već realnost.

Ugodna, a ne idealna težina
U antičko doba pojam diaita označavao je nauku o celokupnom načinu životu, od ishrane preko sna do seksualnosti. Idealnom težinom smatrala se ona zahvaljujući kojoj se čovek osećao prijatno – to nipošto nije bila nekakva brojka koju su propisali drugi. Postoje visoke, niske, debele, mršave, zaobljene, prsate, manje prsate žene, kao i one sa debelim butinama ili nogama poput rode, i u antičko doba svaka od njih smatrana je lepom na svoj način. Setite se samo zoološkog vrta – i tamo postoje nilski konji i flamingosi, a i jedno i drugo su predivne životinje.

Jelo donosi životnu radost
Nije to nikakva proždrljivost – pravi užitak je pojesti kroasan sa čokoladom, a ne brojati pritom kalorije. Govorimo o dobroj ili lošoj hrani, biološkoj ili zagađenoj, zdravoj ili štetnoj – a ponajmanje uživamo u njoj. Budući da tema dobija pseudoreligijske crte, smatra se da mršave osobe umeju da se kontrolišu i da su uspešne, a debele se, nasuprot tome, percipiraju kao nedisciplinovane i lenje. I osim toga, same su krive zbog svog izgleda. Međutim, nešto se bitno menja, javlja se otpor i osnivaju se društva koja se bore protiv diskriminacije zbog težine. Njihov moto je da je gojaznost fizičko stanje, a ne bolest.

Žene su samouverenije
Mnogi osuđuju pojavu anoreksije i objašnjavaju da u razvijenim zemljama postoji trend da žene sve više mršave, dok muškarci postaju sve „volumenozniji“. Još pre trideset godina, jedna londonska psihoterapeutkinja, koja je lečila i princezu Di koja je patila od bulimije, opisala je opsesiju dijetama kao mržnju žene prema sopstvenom telu i očiglednu želju da postane nevidljiva. Možda je novi trend raskošnog tela zapravo želja da konačno budemo primećene. I da uživamo u svom telu, bez obzira na kilograme i konfekcijsku veličinu. Uostalom, naučnici su nedavno sproveli nekoliko studija koje su pokazale da osobe sa indeksom telesne težine između 25 i 29,9 žive duže od mršavih.

Buce postaju šik
Pantalone izrazito niskog struka, koje su bile tako popularne pre godinu-dve, zaista nisu opcija za buce, baš kao ni neki „fancy“ modni brendovi, koji kao da dizajniraju odeću isključivo za manekenke. Osobe koje nose konfekcijski broj 40+ donedavno su morale da smišljaju šta će da odenu, ili da se pojavljuju u širokoj, neobaveznoj odeći. Situacija se ipak menja. Ukoliko pratite trendove, bez obzira na svoj konfekcijski broj, u buticima poput P….S….Fashion, Mango i Zara naći ćete ponešto i za sebe, u čemu ćete se osećati moderno i ženstveno. Osim toga, na internetu se nude modne linije za punije osobe, u Londonu se kreiraju haljine intenzivnih boja XXL veličine, a Bet Dito predstavlja sopstvenu kolekciju. Samo je pitanje dana kada ćete i kod nas, jednim klikom, moći da poručite haljinu kakvu ste oduvek želeli.

Tagovi: