Dve trećine dece trpi nasilje u školi

by | septembar 9, 2010

Prema podacima UNICEF-a, dve trećine dece u Srbiji trpelo je neki oblik nasilja u školi, saopšteno je danas na ceremoniji uključivanja osnovne škole „Gornja Varoš“ u program „Škola bez nasilja“.

Nasilje u skoli

Savetnica u UNICEF-ovom programu „Škola bez nasilja“ Stanislava Vučković izjavila je Tanjugu da je neophodno da se taj problem prepozna na vreme, kako bi se izbeglo dalje širenje nasilja u društvu.

Vučkovićeva je istakla da je cilj programa da se nastavnici i roditelji obuče kako da pristupe i prepoznaju našilje u školama, jer i samo posmatranje nasilja predstavlja problem u razvoju deteta.

Članak se nastavlja posle reklama

 

„Ključan uslov da bi se neka škola priključila Programu je da rukovodstvo škole, nastavnici, roditelji, školski odbor i učenici pristanu na realizaciju programske aktivnosti, koju je UNICEF osmislio, a koja u zavisnosti od mogućnosti sprovođenja plana, traje jednu ili dve školske godine“, rekla je ona i dodala da su promene u školi vidljive posle godinu dana, ted a se one manifestuju kroz promenu atmosfere, normi i način komunikacije u školi.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Nasilje u skoli

 

Članak se nastavlja posle reklama

Osnovna škola „Gornja Varoš“ je 189 škola u Srbiji, koja je postala članica programa „Škola bez nasilja“, a taj program sprovodi i devet srednjih škola u Vojvodini.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Svečanom potpisivanju prisustvovao je i nacionalni ambasador UNICEF-a i promoter kompanije „Unika osiguranje“ Aleksandar Đorđević, koji je nastavnicima poželeo mnogo sreće u realizaciji programa, a učenicima mnogo petica.

 

Članak se nastavlja posle reklama

„Kažite ako trpite nasilje u školi, recite to drugaru, bratu, učiteljici, direktoru škole ili roditeljima. To nije tužakanje, to je jedan od načina da srećno provedete školske dane“, obratio se Đorđević mališanima, i dodao da je on kao roditelj dve devojčice zadovoljan zbog toga što one sa osmehom odlaze i vraćaju se iz škole.

 

Đorđević je učenicima poručio da će se mnogo bolje osećati, da će odrasti kao bolja deca i dobri prijatelji, jer „kao što je poznato, lako je steći prijatelja, ali je mnogo teže zadržati ga za čitav život“.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Nasilje u skoli

 

Članak se nastavlja posle reklama

Zahvaljujući donaciji kompanije „Unika osiguranje“, u programu „Škola bez nasilja“ učestvuju već dve osnovne škole na Novom Beogradu – „Đuro Strugar“ i „Ratko Mitrović“.

 

Primena programa „Škola bez nasilja“ ostvaruje se u sedam koraka – podizanje svesti o problemu nasilja u školama, formiranje Unutrašnje zaštitne mreže, uspešno funkcionisanje te mreže i preduzimanje mera zaštite, formiranje Spoljašnje zaštitne mreže, odnosno uključivanje Doma zdravlja, Centra za socijalni rad i opštine u funkcionisanje programa u školama kao i policijske uprave.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Sledeći koraci su obraćanje dece i porodica izloženih nasilju za pomoć i uspostavljanje poverenja u tim pomagača, funkcionisanje sistema intervenisanja i samoprocena škole o tome da li je postala bezbedno okruženje za decu.

Izvor: Tanjug

Tagovi: