Zbog čega često osećam knedlu u grlu?

by | januar 14, 2021
knedla u grlu

Knedla u grlu se mnogo češće javlja kod žena, ali ni muškarci nisu imuni na nju. Mnogi su bar jednom u životu iskusili neprijatno osećanje kao da im se u grlu nešto zaglavilo, što onemogućava prolazak pljuvačke i vazduha. Često se javlja i kašljucanje, treptanje, nervoza i ubrzani rad srca. Čini se kao da nas nešto pritiska, steže u grlu, ne da nam da dišemo i da gutamo.

Zašto se javlja knedla u grlu

Najčešće je knedla u grlu posledica psihološkog stanja i nema organsku osnovu, ali nekad ipak može da ukaže na neke ozbiljnije poremećaje. Javlja se „na nervnoj bazi“ kod osoba koje su napete i pod stresom.

Knedla u grlu je zapravo znak anksioznosti, uznemirenosti i teskobe koja traje dugo i iscrpljuje i psihu i telo. Još uvek nije utvrđen tačan mehanizam njenog nastanka. Pretpostavlja se da se mišići guše stežu pod komandom vegetativnog nervnog sistema usled nervoze.

Članak se nastavlja posle reklama

Napetost se odražava na mišiće vrata, a zategnutost ovih mišića stvara osećaj prepreke u grlu. Međutim, oni nikada ne mogu biti toliko zategnuti da spreče prolazak pljuvačke i vazduha. Osećaj prepreke u grlu se javlja samo pri gutanju pljuvačke, a ne pri unošenju jela i pića i nije povezan ni sa jednim organskim oboljenjem. U pitanju je psiha.

Dodatni strahovi

Knedla u grlu je samo telesna manfestacija osetljivog psihološkog stanja ličnosti: nemoći, zbunjenosti, zabrinutosti, previranja emocija usled stresa. Neki stručnjaci tumače ovu pojavu kao da osećaj prosto dolazi „iz mozga“, a da se zapravo i ne manifestuje na grlu. Zato se i kaže da se javlja „na nervnoj bazi“.

Pritom se mogu javiti i razni strahovi. Osoba se plaši da će se ugušiti, da će umreti, da je to znak neke neizlečive bolesti… Zbog te stalne napetosti može čak i da doživi napad panike koji zaista podseća na neku vrstu gušenja. Ili pada u depresiju.

Članak se nastavlja posle reklama

Ovaj osećaj prepreke u grlu stvara strah od nekog organskog oboljenja, jer odmah se javlja i sumnja na nepravilan rad štitne žlezde, rak grla, ili na artrozu pršljenova u vratnom delu kičme. A zapravo je u pitanju preopterećena psiha. Ukoliko ne razmišljate o ,,knedli“, ona će ubrzo i nestati. (Pročitajte i: Njena reč se ceni: Jelena Đoković o knjigama koje će vam promeniti život)

Knedla u grlu

Osećaj knedle u grlu se javlja samo ,,na suvo“, kada osoba guta pljuvačku, a nestaje prilikom jela i pijenja. Pre nego što počnete da paničite isprobajte nekoliko jednostavnih trikova.

Članak se nastavlja posle reklama

1. Popijte par gutljaja vode ili neke druge tečnosti čim se osećaj prepreke u grlu javi.

2. Izazovite povećano lučenje pljuvačke sisanjem bombona ili žvakanjem žvake.

Članak se nastavlja posle reklama

3. Smanjite stres i nervozu koliko je to moguće i pokušajte tehnikama meditacije da smanjite napetost.

4. Dišite na usta a izdišite na nos, kako biste smanjili mogućnost nastajanja panike.

Članak se nastavlja posle reklama

5. Pokušajte autosugestijom da ubedite sebe da ta ,,knedla“ ne postoji i trudite se da ne mislite na taj osećaj. Budite svesni da je to samo „na nervnoj bazi“.

6. Ako i pored svega ovoga, taj osećaj traje duže vreme, obavezno uradite i specijalističke preglede kod endokrinologa i radiologa, kako biste otklonili sumnju na organske uzroke.

7. Lečite anksioznost ili depresiju psihoterapijom.

Članak se nastavlja posle reklama

Organska oboljenja koja treba razlikovati od osećaja knedle u grlu

Faringitis i tonzilitis:

Faringitis je zapaljenje kanala koji spaja grlo i jednjak, a tonzilitis upala krajnika. Obično su ove upale bolne, a uvećanje krajnika vidljivo je golim okom. Reč je o sezonskim tegobama koje se javljaju kod promene temperature kada imunitet disajnih puteva oslabi.

Gastroezofagalni refluks:

To je zapravo gorušica, koju uzrokuje vraćanje želudačne kiseline u jednjak. Mišići koji zatvaraju ždrelo popuste i omoguće povraćaj viška kiseline, te se javlja i osećaj neprijatnog pečenja u grudima. Unos hrane koja pojačava lučenje kiseline i neki lekovi osnovni su krivci za ovo stanje. (Pročitajte i: Ove tri navike su najčešći uzrok gorušice)

Štitasta žlezda:

Začepljenje žlezde u prednjem delu vrata praćeno je pojavom kvržica koje su najvećem broju slučajeva benigne. Uvećanje izaziva probleme prilikom gutanja hrane ili pića. Tretira se lekovima, a ponekad je potrebna i hirurška intervencija kojom se delovi štitaste žezde uklanjaju.

Članak se nastavlja posle reklama

Cervikalna artroza:

Javlja se kod starijih osoba i posledica je artroze pršljenova u vratnom delu kičme. Izaziva bol u vratu. Deformacija kičmenog stuba na koji se ždrelo direktno naslanja izaziva osećaj stranog tela u grlu koji je konstantno prisutan. Bolest se ublažava antizapaljenskim lekovima i fizioterapijom.

lepotaizdravlje.rs9nong/Shutterstock.com