Mit o gojenju u koji svi verujemo konačno pada u zaborav

by | maj 7, 2019

Kada primetimo da se malo više gojimo i imamo potrebu da jedemo više nego inače, jednostavno prokomentarišemo da nam se proširio želudac. Međutim, da li se želudac zaista može proširiti i o čemu se zapravo radi kada nam je potrebno više hrane da se zasitimo?

Želudac je elastičan, mišićav organ i kada u njega unesemo veću količinu hrane ili tećnosti, proširi se kako bi u njega stalo sve što smo pojeli, ali želudac se proširi samo privremeno. Nakon što ono što smo konzumirali prođe kroz želudac i nastavi se varenje, želudac se počinje smanjivati, odnosno vraća se u normalnu veličinu.

ŽELUDAC SE MOŽE POVEĆATI I DO TRI PUTA!

Dakle, ako se pitate može li se želudac proširiti ili smanjiti u zavisnosti od toga koliko jedemo, odgovor je sledeći: povremeno prejedanje neće trajno proširiti želudac i nećete biti gladniji. Ipak, neka istraživanja tvrde da smanjeni unos hrane s vremenom može smanjiti kapacitet želuca. Dakle, nije tačno da nam se poveća ili smanji želudac, već se poveća ili smanji elastičnost želuca.

Prazan želudac je kao organ uvijek iste veličine i ima zapremninu od samo 75 mililitara, ali elastičan je kao balon i može višestruko povećati svoj volumen. Konzumacijom hrane on može da se proširi do zapremine od 1 do 2 litra.

Pročitajte i…Stalno vam se jede nešto slatko: 3 saveta za kontrolisan unos šećera

Kada želimo da jedemo, mozak šalje signal želucu da je hrana na putu. Mišići želuca tada se opuste i želudac se pripremi na to da će se napuniti hranom. Kada hrana prođe kroz sistem organa za varenje, želudac se vrati u prvobitnu veličinu.

Ukoloiko želite da smanjite elastičnost želuca, a time i manje da jedete, najvažnije je smanjiti unos kalorija.

MOZAK KAO DRUGI ŽELUDAC

Nadalje, iako hrana koju jedemo prolazi kroz želudac i mozak ima veliki uticaj na osećaj gladi, sitosti i potrebu za hranom. Kada se želudac tokom jela proširi do određene granice, šalje mozgu signal da više niste gladni. Ali kada prejedanje i jelo izvan granice osećaja sitosti postane redovno, taj prirodni refleks oslabi.

Brzina kojom jedemo također utiče na to kako želudac signalizira mozgu. Mozgu treba neko vreme da shvati da smo siti, pa kada jedemo brzo lakše se prejedemo jer mozak ne stigne da registruje da smo siti.

Ako mislite da vam se elastičnost želuca proširila i da ste stalno gladni:

1. Povećajte unos „voluminozne“ hrane.
2. Jedite pet manjih obroka dnevno
3. Jedite sporo.

Pročitajte i…4 zlatna pravila za dugoročan gubitak kilograma

Zapratite nas na društvenim mrežama FacebookInstagramYoutube i pridružite nam se na Viber public chatu

Foto: @claartjerose

 

Tagovi:

top