10 stvari koje morate znati o masnoćama ukoliko želite da smršate

by | februar 3, 2014

Ako pitate bilo koju osobu na ulici da vam odgovori koja je to reč koja ima suprotno značenje od reči “Zdravo”, većina će vam odgovoriti – “Masno”. Da li masnoće zaslužuju tako lošu reputaciju? Izgleda da je ova kombinacija vodonika, ugljenih hidrata i molekula kiseonika postala zajednički imenilac za sve ono što je loše u modernom načinu ishrane.

masnoce

Mi ne možemo da živimo bez masnoća”, tvrdi doktor Čarls Karpenter iz zdravstvenog centra u gradu Sakramentu ,u Kaliforniji. “Ništa ne može da funkcioniše bez masnoća”. Svaka ćelijska membrana se sastoji od masnoća, a njih ima 73 biliona u našem organizmu. Dakle, masnoća nije samo dobra po naše zdravlje, već je i esencijalna za sam život.

Masnoće i mozak

Šezdeset procenata našeg mozga čine masnoće. Masti (lipidi) formiraju membrane koje služe kao omotač svim ćelijama u telu, pa tako i svim neuronima u mozgu. Masnoće i holesterol su vitalni za mentalni razvoj. Oni su hrana za mozak.

Masnoće i vitamini

Bez masnoća, naš organizam ne bi bio u stanju da apsorbuje i koristi vitamine A,D,E i K. Ovih vitamina ima samo u masnoj hrani, a njihov nedostatak može da ima dramatične posledice po naš reproduktivni sistem i može negativno da utiče na našu sposobnost da sagorevamo kalorije.

Masnoće i koža

Ako ste imali, ili još uvek imate problema s aknama, ili su možda počele da vam se pojavljuju bore oko očiju, sigurno ste upoznati s retinolom – kremom koja sadrži retinoide, sintetički stvorene vitamine A. Vitamin A pomaže pri lečenju kožnih oboljenja poput akni i psorijaze, a efikasan je i u tretmanima protiv preuranjenog starenja. Osobe koje su na posnoj dijeti imaju problema sa nedostatkom vitamina A. Manjak masti u dijeti uzrokuje da se ćelijske membrane doslovno izboraju, što rezultira boranjem kože. Žene su počele da u sve ranijoj dobi života pate od bora i umesto da unose više zdravih masnoća u organizam, one koriste botoks.

Masnoće i metabolizam

Od masnoća se nećete ugojiti. Osim ako ne preterujete s njima. Međutim, ugojićete se ako preterujete sa bilo kojom hranom. Masne kiseline kojih ima u kokosovom ulju ili u maslacu na biljnoj bazi, nikada se ne pretvaraju u masne naslage, već idu direktno u krvotok i osobađaju energiju. Pošto se ove masnoće tranformišu u energiju, one zapravo ubrzavaju naš metabolizam. Ali to nije sve. Maslac sadrži buterne kiseline koje su ključne za zdravlje debelog creva s obzirom na to da poboljšava crevnu floru. Kokosovo ulje je bogato laurinskim kiselinama koje podižu nivo dobrog holesterola, energije i izdržljivosti. Veruje se i da utiče na brži oporavak od virusnih infekcija.

Masnoće i apetit

Masti se sporo vare, odnosno creva se sporije prazne kada konzimiramo hranu s visokim procentom masnoća. To znači da ćete duže osećati sitost. Prisustvo masti u tankom crevu proizvodi hormon holecistokinin koji ublažava osećaj gladi. Proračunat unos masti u organizam je ključan ako želimo da izgubimo kilograme. Ironično, ali ako želimo da se oslobodimo masnih naslaga, moramo unositi masnoće.

Masnoće i hormoni

Naši polni hormoni, estrogen i progesteron (koji regulišu libido i menstrualne cikluse), kao i steroidni hormoni, kortizol i adrenalin (koji regulišu nivo energije i stresa), ne bi funkcionisali bez holesterola. Izbacivanjem holesterola iz ishrane smanjujemo sposobnost našeg tela da proizvodi ove hormone. Njihov nedostatak uzrokuje poremećaje raspoloženja i spavanja, neplodnost, adrenalan umor izazvan preopterećenošću nadbubrežnih žlezda, sindrom policističnih jajnika, pa čak i izražene simptome PMS-a koji postaju sve učestaliji kod žena.

Čekajte, holesterol je dobar za nas?

Holesterol je od suštinskog značaja za naš život. Njegova funkcija nije samo da proizvodi hormone. On je moćan antioksidans koji uništava slobodne radikale, održava ćelijske membrane vitalnim i pojačava sposobnost našeg tela da se regeneriše, s obzirom na to da predstavlja važnu komponentu ožiljnog tkiva.

Loš holesterol je ustvari oksidisan holesterol. Masti i holesterol oksidiraju pri visokim temperaturama i u kontaktu sa kiseonikom. Zato je važno koju vrstu masti koristimo kada kuvamo. Zasićene masti kao što su svinjska mast, kokosovo ili palmino ulje su najbolji izbor, pošto su veoma stabilne i ne oksidiraju tako lako kada ih izložimo visokim temperaturama.
Možda zvuči neverovatno, ali zasićene masti nisu toliko loše za naše zdravlje. Veliki broj naučnih istraživanja pokazuje da ne postoje dokazi da su zasićene masti povezane sa srčanim oboljenjima.

Dakle, koje su to loše masnoće?

Treba izbegavati trans-masti. One nastaju kada se ulje fuzioniše sa vodonikom (sigurno ste čuli za hidrogeizovana biljna ulja), kako bi dobile na stabilnosti i dugotrajnosti. Trans-masti, koje su prisutne u obrađenoj i pakovanoj hrani, deformišu ćelijske membrane i dovode do poremećaja u telesnim funkcijama.

Preporučuje se izbegavanje oksidirajućih masnoća koje se stvaraju kada izlažemo masnoće visokim temperaturama. Treba izbegavati i preterano konzumiranje omega-6 masnoća, kojih ima u biljnim uljima šafrana, suncokreta, kukuruza, pamuka, kikirikija, susama i soje. Ove masnoće uzrokuju zapušenje arterija, bolove u zglobovima, migrene, alergije, akne i ekcem.

Koje su masnoće najbolje?

Nijedna masnoća koja postoji u prirodi nije loša. Mono-nezasićene, poli-nezasićene, zasićene masti – sve mogu biti dobre za naše zdravlje. Ključ je tome da se napravi dobar balans, a to možete učiniti na sledeće načine:

1. Zasićene masti

Izvor: Organsko, hladno ceđeno kokosovo ulje, palmino ulje, maslac na biljnoj bazi, goveđi loj.
Upotreba: Kuvati na temperaturama iznad 275 stepeni.

2. Mono-nezasićene masti

Izvor: Organsko, hladno ceđeno maslinovo ulje, ulje od avokada.
Upotreba: Koristiti hladno ili kuvati na srednje-nižim temperaturama.

3. Poli-nezasićene omega-3 masti

Izvor: Organsko, hladno ceđeno ulje lanenog semena, ulje pšeničnih klica, orahovo ulje, ulje konoplje, ulje sardine i lososa.
Upotreba: Koristiti hladno, nikad ne zagrevati.

4. Poli-nezasićene omega-6 masti.

Izvor: Organsko, hladno ceđeno ulje od semena ribizle, ulje noćurka i ulje boražine.
Upotreba: Nikad ne zagrevati.

Autor: Life Content

Tagovi: