Kako odabrati nakit koji neće izazvati alergije?

by | avgust 8, 2023
alergija na nakit

Najčešće, alergija na nakit ne ispoljava se samo od materijala kao što su: zlato, srebro ili čelik, već zbog drugih metala sadržanih u leguri.

Alergiju na bilo koji nakit možete utvrditi po sledećim simptomima: na mestu nošenja pojaviće se crvenilo, svrab, iritacija, upala ili čak plikovi. Tamo gde metal prolazi kroz kožu, kao što je rupica u nosu, obrvi ili uhu, reakcija može biti jača.

Alergija na nakit- koji materijal izabrati?

Međutim, postoje dobre vesti: hipoalergeni metali ređe izazivaju alergije jer ne sadrže određene supstance.

Metalni alergeni

Rekorder po učestalosti alergijskih reakcija je bakar. Najlepši nakit od mesinga ili bronze kupljen na odmoru za uspomenu može ostaviti neestetske mrlje sa zelenkastom nijansom na koži – sve zahvaljujući sadržaju bakra. To se dešava zato što metal hemijski reaguje sa znojem i drugim izlučevinama na koži.

Nikl je još jedan jak alergen. Koristi se u većini legura za jačanje nakita, a dodaje se i zlatu i srebru. Pored toga, sadržan je u hirurškom čeliku. Međutim, postoje izuzeci koji ne bi trebalo da sadrže nikl, a ovo je zlato od 18 karata, kao i srebro.

Ako ste alergični na nikl, možda ste alergični i na druge metale za koje vaše telo misli da su nikl, kao što su paladijum i kobalt.

Hipoalergeni metali

Najčešće alergije mogu izazvati upravo bakar i nikl, ali postoje i izolovani slučajevi kada su ljudi imali reakcije na čisto zlato i druge metale.

Zbog toga su hipoalergeni metali legure sa minimalnim rizikom od reakcija na njih. Oni olakšavaju život alergičarima, ali nisu apsolutna panaceja.

Titanijum je jedan od ovih metala. Otporan je na koroziju, netoksičan, biokompatibilan i čak se koristi za implantate. U svom čistom obliku, titan je potpuno hipoalergen, što ga čini idealnim metalom za nakit. Pored toga, boja titanijuma se vrlo lako menja pomoću eloksiranja, što se može izvesti u radionici za nakit.

Alergija na nakit- Zlato

Zlato postoji u različitim legurama i u svakoj od njih sadržaj drugih metala, uključujući nikal, varira. Tako najpopularnija finoća 585 sadrži do 59% čistog zlata, 750 finoća – do 75,5%, finoća 985 – do 96,3%. Sve ostalo su frakcije srebra, paladijuma, nikla i bakra. Tako se zlato 985 može nazvati najsigurnijom opcijom za alergičare, pošto je procenat drugih metala u njemu mnogo manji.

Rodijum

Jedan od najređih i najskupljih metala. Rodijum ne reaguje sa kožom i najčešće se koristi za oblaganje nakita napravljenog od drugog metala kao što je belo zlato ili srebro. Ispostavlja se da takvi proizvodi, čak i ako sadrže nikl, neće izazvati alergijsku reakciju.

Međutim, vremenom se sloj rodijuma može istrošiti i tada će ga zlatar morati obnoviti.

Platinum

Poznato je da je platina plemenit metal. Otporan je na koroziju, što znači da neće potamniti i neće ga trebati premazati drugim metalom.

Međutim, kao i zlato, čista platina je previše meka i mora biti legirana sa drugim metalima. Može biti rutenijum, iridijum, paladijum ili kobalt.

Takve legure platine nazivaju se hipoalergenima, iako kobalt može izazvati reakcije slične niklu.

Zinkevych/iStock/Getty Images Plus via Getty Images