Mitovi i istine o botoksu

by | oktobar 22, 2023
mitovi o botoksu

Malo kozmetičkih procedura otkriva toliko horor priča ako im se ugugla ime. A opet – botoks je sve popularniji iz godine u godinu. Razotkrijmo mitove o botoksu i dođimo do istine

Botoks injekcije su veoma rasprostranjen antiage tretman i koriste ga sve više i sasvim mlade devojke, u svojim dvadesetim. Informacije o botoksu se kreću od najpozitivnijih do najstrašnijh iskustava i mitova. Šta od toga su istine a šta mitovi o botoksu?

Istine i mitovi o botoksu

Mit ili istina: Botoks je otrov

Medicinari umeju da kažu da je sve i lek i otrov, zavisno od doze. Isto važi i za botoks. U slučaju botoksa, medicina je još 70-ih godina prošlog veka uspela da ono što je nekada bilo biološko oružje (da, tokom Drugog svetskog rata naučnici razvili botulinum toksin kao jedan od načina da se pobedi neprijatelj) pretvori u lek. Osamdesetih godina 20. veka u medicinskoj zajednici dogodilo se divno otkriće – novi lek zasnovan na mikrodozama botulinum toksina pokazao se kao pravi spas za pacijente sa strabizmom i grčevima mišića. U to vreme, jedini način lečenja ovih tegoba, iako ne uvek efikasan, bila je operacija. Od tog vremena počinje široko uvođenje lekova na bazi toksina, odnosno otrova, u različite oblasti medicine.

Mit ili istina:Botoks izaziva atrofiju mišića

Preparati botulinum toksina izazivaju privremenu „paralizu“ mišića, odnosno privremenu neosetljivost mišića na signale za njegovu kontrakciju. Da botoks zaista iziaziva atrofiju mišića, ne biste morali da ponavljate procedure nekoliko puta godišnje.

Mit ili istina: Botoks je univerzalni lek za podmlađivanje.

Nažalost, to je mit. Prvo, botoks nije u stanju da ukloni sve bore i nabore na licu i vratu; drugo, ovaj lek ima kontraindikacije i niz ograničenja. Na primer, ako ste skloni otoku na licu ili oko očiju, injekcije se ne preporučuju.

Mit ili istina: Botoks injekcije može da daje bilo ko

Apsolutni mit. Botoks je veoma ozbiljan lek. Doziranje leka, koje je individualno, je izuzetno važno; ovo izbegava neželjene efekte i komplikacije. Samo iskusan lekar sa poznavanjem anatomije može da odabere tačnu dozu i pravilan režim primene. U suprotnom, vrlo su verovatni negativni efekti koji mogu biti prilično ozbiljni.

Mit ili istina: Botoks onemogućava mimiku lica

Polumit. Uloga lekara koji radi injekcije botoksa jeste upravo da spreči ovaj efekat i da vam da onu dozu koja će da poostigne odmorno lice, a da očuva izraza lica i svih prirodnih crta lica.

Mit ili istina: Botoks efekti traju samo nekoliko meseci

Efekat botoksa je privremen, u proseku oko 6 meseci. Zanimljivi su rezultati nedavnih naučnih studija, koji su pokazali da je kod ljudi koji vode aktivan sportski način života, efekat leka kraći (verovatno zbog pojačanog metabolizma). Isti efekat skraćivanja perioda efikasnosti botulinum toksina primećen je kod stanovnika sunčanih zemalja.

Mit ili istina: Kada jednom uradite botoks, moraćete da nastavite sa njim

Mit sa malim zrncem istine. Pošto su dobile efekat izglađivanja bora na licu, žene ponekad počinju da paniče kada nekoliko meseci nakon injekcije bore počnu da se postepeno vraćaju. Naučne studije pokazuju da kada se injekcije pimaju prečesto (svaka tri do četiri meseca), povećava se rizik da će u budućnosti telo postati neosetljivo na lek (formiraće se neutralizirajuća antitela). U takvim slučajevima, morate znati kada da prestanete, a ne odmah da trčite po nove injekcije.

 

masniak/istock/gettyimages