Turšija bez kuvanja: Nikada brža i ukusnija zimnica (+ video recept)

by | septembar 8, 2023
turšija bez kuvanja, hladna turšija

Vreme je za zimnicu! Verovale ili ne, ova turšija bez kuvanja oduzeće vam tek pola sata. Više će vam trebati da priprimite tegle! Evo kako se sprema hladna turšija

 Najveći bonus ovog recepta? Ne morate ga koristiti samo za turšiju. On je pogodan za konzerviranje svog povrća: od šargarepe i ljutih papričica, do kupusa.

Zašto je hladna turšija zdrava?

Turšija je toliko ukorenjena u našoj ishrani da se jako retko zapitamo da li je i koliko ona zdrava. A ovaj način konzerviranja povrća, koji su praktikovale još i naše prabake, je itekako važan za naše zdravlje. Ne samo da čuva bogatstvo vitamina, minerala i nutritijenata iz svog povrća koje upotrebite, već kada ga ukiselite na ovaj način ona obiluje laktobacilima, enzimima i vitaminima. A šta oni svi rade? Poboljšavaju nam probavu, pomažu rad i zdravlje naših creva i pritom nam podižu imuni sistem.

Što se tiče pitanja da li je nekuvana turšija podjednako dobra kao ona koju su pravile naše bake, odgovor je – svakako!

Kako izabrati povrće za turšiju?

U turšiju se najčešće stavljaju krastavčići, zeleni paradajz, šargarepa, paprike, karfiol, paradajz i crni luk. U recept za hladnu turšiju, odnosno turšiju bez kuvanja koji vam mi predlažemo, možete bez problema staviti i manje glavice kupusa – tako ćete kiseli kupus imati pre svih.

Najvažnije je da povrće bude sveže i zdravo, kako vam se turšija ne bi pokvarila. Dovoljno je da jedan paradajz ili kiseli krastavčić malo bude kvarljiv i ceo vaš trud će pasti u vodu. Dakle, zlatno pravilo da bi zimnica uspela jeste da ne kupujete na džakove ili kutije, već da birate svaki komad.

Saveti da turšija sigurno uspe

Osim što povrće mora biti zdravo, ono mora biti i dobro oprano. Dakle, jutro pre stavljanja turšije, potopite ga u vodu i dobro operite. Neki čak savetuju da odrstranite semenke iz paprika, srce iz karfiola i paradajza, ali ovo nije obavezno ukoliko ste sigurne da je povrće zdravo. Svaka mekša ili sumnjiva povrća mora biti odbačena.

Posuđe mora biti besprekorno čisto. Bez obzira na to da li turšiju stavljate u velike staklene tegle ili ćete koristiti bure za turšiju, jako je važno da posuđe bude zaista čisto. Svaka prljavština može da poremeti proces fermentacije i da vam se zbog toga turšija pokvari.

Turšija bez kuvanja: Kako je pripremiti?

Zlatno pravilo kod stavljanja turšije je da vam za jedan kilogram povrća, treba oko jednog litra tečnosti. Jednostavnije: na svakih 7 kilograma povrća, pripremite jednu količinu tečnosti za turšiju.

Recept br 1 – za one koji vole zaista kiselu turšiju

5 litara vode

1,5 litra sirćeta

7 kašika šećera

7 kašika soli

1 konzervans

lorber i biber u zrnu po ukusu

Recept br 2 –  za one koji vole slatkastu i manje kiselu turšiju

4 litre  vode

1 litra sirćeta

300 grama šećera

150 grama soli

1 vinobran

začini po ukusu

Priprema turšije bez kuvanja:

  1. izabrano povrće dobro oprati
  2. probrati i očistiti povrće, a potom ga osušiti
  3. pripremiti posudu. Ako koristite tegle sterilišite ih u rerni
  4. poređati povrće u posude. Nakon svakog reda povrća ubaciti list ili dva lorbera i par zrna bibera u zavisnosti od vašeg ukusa
  5. u velikoj čistoj posudi pomešati vodu i ostale sastojke. Mešati dok se konzervans ili vinobran ne razgrade
  6. Naliti povrće. Voda MORA da prekrije povrće kako se ono ne bi kvarilo
  7. poklopiti povrće
  8. čekati 40 dana nakon stavljanja kako bi se povrće ukiselilo, a vinobran i konzervans razgradili

 

Turšija bez kuvanja, video recept

A koliko je pravljenje hladne  turšije zaista jednostavno, pogledajte u ovom videu:

@recepti_uradi_sama Zimu ne čekamo bez TURŠIJE 😋 SASTOJCI 5 kg povrća po izboru (ja sam stavila šargarepu, papriku, karfiol, zeleni paradajz, crni luk i krastavac) 5 l vode 1 l sirćeta 9% 5 kašika soli 13 kašika šećera 1 kesica vinobrana (10 gr) – Ukoliko pasterizujete u teglama onda vam vinobran nije potreban Opciono za lepši ukus: 2 kašike bibera u zrnu 1 kašika slačice malo lovorovog lišća 2 čena belog luka #tiršija #zimnica #recepti #srbija #balkanrecipes #povrće ♬ Lily – Alan Walker & K-391 & Emelie Hollow

 

Bonus savet: Kako se sterilištu tegle u rerni?

Ako to do sada niste radile, znajte da je krajnje jednostavno! Nakon što dobro operete tegle i skinete sa njih nalepnice, poređajte ih na ravno tepsiju obloženu pak papirom. Tegle treba da budu okrenute otvorom na dole. Stavite ih u rernu zagrejanu na 100 stepeni i ostavite 13 do 20 minuta. Nakon toga isključite rernu, otvorite vrata i pustite tegle da se ohlade. Izvadite ih neposredno pre upotrebe.

 

Prijatno!

meteo021/iStock/GettyImagesPlus