Serotoninska dijeta: Da li je moguće mršaviti i biti veseo?

by | april 7, 2023
serotoninska dijeta

Najlakši način da smršate je da zadovoljite svoj mozak – pokazala su naučna istraživanja. Serotoninska dijeta bi trebalo da bude ključ koji obećava da ćete mršaviti i biti zadovoljni –  istovremeno

Da biste smršali, morate imati puno energije i uživati u životu, a da biste to mogli, morate poznavati i zadovoljiti svoj apetit. Ako je nivo serotonina, hormona sreće, u vašem telu izbalansiran – onda će sve teći kako želite.

Ovaj hemijski element je jedan od neurotransmitera mozga koji je odgovoran za mnoge od najvažnijih procesa u našem telu. Pre svega – za apetit, raspoloženje i libido. Kada nivo serotonina opadne, osećamo napade akutne gladi – i to one u kojoj želimo samo nešto ukusno, recimo, šećere. Ako u mozgu ima hronično malo serotonina, to je već depresija i treba vam pomoć lekara. A kada serotonina u nama ima dovoljno, mi, naprotiv, osećamo punoću života – bukvalno i figurativno, čak i ako smo poslednji put jeli malo zelja pre šest sati.

Srećno mršavljenje: serotoninska dijeta

Upravo sa nedostatkom serotonina neki lekari povezuju gojaznost gornjeg dela tela, odnosno kada najviše kila skupite u predelu stomaka i struka. Sintezu serotonina u organizmu stimuliše triptofan, aminokiselina koja se nalazi u hrani bogatoj vlaknima, proteinima i složenim ugljenim hidratima. Nasuprot tome, lako svarljivi prazni ugljeni hidrati, kao i stroge proteinske dijete, kafa i alkohol, smanjuju nivo serotonina. To u praksi znači da treba jesti zob i uopšte puno celozrnih žitarica, smeđeg pirinča, mahunarki, ćuretine, morskih plodova (imaju dosta Omega-3 i Omega-6 polinezasićenih masnih kiselina), banana, urmi, smokava , suve kajsije, susam i drugi orasi, slatki krompir, škampi (bogati magnezijumom, koji takođe indirektno povećava nivo serotonina), celer, karfiol, brokoli, paradajz, crna čokolada.

Kada je su u pitanju alkoholni napici, na nivo serotonina u telu pozitivno utiče samo suvo crveno vino. Ovo je prijatna dijeta – možete jesti i hleb, testeninu od durum pšenice i druge divne stvari. Ali veoma je važno kada i koliko.

Kako funkcioniše serotoninska dijeta?

Ako ste gladni, spori ugljeni hidrati će vam pomoći. Bolje je da ih ne mešate sa proteinima – morate sačekati najmanje tri sata pre i posle unosa ugljenih hidrata. Sadržaj proteina u porciji ugljenih hidrata ne bi trebalo da prelazi 4 g, masti – ne više od 3 g. Jedite ugljene hidrate na početku, a ne na kraju obroka.

Proteini su za doručak i ručak, popodne je bolje da se hranite ugljenim hidratima (banane, suvo voće, komad čokolade). Za večeru – ugljeni hidrati i prilično malo proteina (na primer, testenina sa šparogama i škampima). Serotonin će porasti. Inače, serotonin poboljšava kvalitet sna.

Stres – posebno ako radite stotinu stvari odjednom – uzrokuje serotoninsku glad. To znači da vam je potrebno još više serotonina – to se može postići sa više kretanja i izlaganja suncu. Kada baš zahladi, kupujte vitamine i minerale koji blagotvorno deluju na nervni sistem: B6, B12, B5 i B8 (inozitol), E, magnezijum, hrom, cink, selen, L-lipoična kiselina i biotin.

nortonrsx/gettyimagesplus