Sezona je počela: 7 razloga da maslačak obavezno uvedete u ishranu

by | april 7, 2016

Sezona maslačka počinje dolaskom proleća. Kao mali svi smo obožavali da od cvetova ove biljkeravimo venčiće, kao i da čekamo da cvet sazri kako bismo oko sebe raspršili njegovo semenje. Ali, da li ste znali da je ova biljka veoma lekovita, te da bi trebalo što pre da je ubacite u vaš dnevni meni, ako to već niste uradili? 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Ova namirnica nepravedno je zapostavljena u našoj ishrani, iako je bogata nutritientima koji su osnov svake zdrave ishrane i široko je rasprostranjena i lako dostupna. Lekoviti su svi delovi biljke, i mogu da se koriste sušeni ili sveži, ali je najlekovitiji koren iz kog se dobija beli, mlečni sok. U nastavku pročitajte šta sve leči maslačak, i zašto obavezno treba da počnete da ga jedete i pijete.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i… Saveznici vitke linije: 10 najboljih prolećnih namirnica

1. Obnavlja jetru i čisti bubrege

Maslačak je superoksidant koji pospešuje čišćenje digestivnog trakta i obnavlja jetru. Novija istraživanja potvrdila su da maslačak podstiče prirodni proces regeneracije jetre, naročito kod osoba koje pate od hepatitisa, žutice i probavnih smetnji.

Članak se nastavlja posle reklama

Za ovakvo dejstvo maslačka odgovoran je tanin, antioksidant kojeg sadrži u izobilju (naročito u korenu), a koji poboljšava varenje i čisti jetru od toksina i čisti bubrege od naslaga.

Članak se nastavlja posle reklama

Zašto još treba da uvedete maslačak u ishranu pogledajte na sledećim stranama… 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Članak se nastavlja posle reklama

2. Reguliše krvni pritisak i nivo šećera u krvi

Koren ove biljke, takođe je veoma lekovit i potpomaže čišćenje krvi od toksina, te reguliše krvni pritisak i nivo šećera u krvi, a sve zahvaljujući tome što održava optimalan nivo kalijuma u krvi.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i… Jogurt kao lek za visok krvni pritisak

Od korena ove biljke možete napraviti lekoviti sok, tako što ćete ga samleti ili izblendati, pa piti kašičicu-dve soka pola sata pre doručka. Terapija bi trebalo da traje minimum tri nedelje. Osim soka, možete napraviti i čaj, tako što ćete preliti kašiku sitno seckanog korena maslačka sa 2,5 dl ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji dva sata. Procedite i popijte u gutljajima pola sata pre jela. Pijte po šolju čaja dnevno tokom tri nedelje.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Članak se nastavlja posle reklama

3. Leči kamen u žuči

Listovi ove biljke bogati su vitaminima A, C, D i B grupe, te mineralima gvožđem, magnezijumom cinkom, kalijumom, kalcijumom, manganom i bakrom. Stabljika maslačka bezbolno rastvara kamen u žuči, leči jetru i suzbija otok žlezda, a preporučuje se i dijabetičarima koji bi trebalo da pojedu najmanje pet-šest vlati dnevno.

Pročitajte i… Dijetom protiv kamena u žuči

Članak se nastavlja posle reklama

Naime, redovno konzumiranje maslačka podstiče izlučivanje i stvaranje žuči, želučanog soka, zbog visokog procenta kalijuma deluje kao diuretik, a pospešuje i rad creva, želuca i pankreasa. Zahvaljujući probiotiku inulinu, stimulisaće aktivnost i broj korisnih bakterija u debelom crevu, i na taj način utiče na detoksikaciju creva i zdravlje crevne flore.

Međutim, ovu biljku ne bi trebalo u ishrani da koriste svi, jer maslačak može izazvati alergijske reakcije, pa ga izbegavajte ukoliko imate tegobe koje prouzrokuju neprohodne žučne puteve.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Članak se nastavlja posle reklama

4. Detoksikacija metabolizma i jači organizam

U ishrani se najviše koristi list maslačka, koji deluje i diuretički, dakle, podstiče izlučivanje tečnosti i ubrzava metabolizam što je naročito važno kod dijeta. Koren se, takođe, pokazao učinkovitim pri razgradnji masti i ubrzanja metabolizma, a pojedini stručnjaci savetuju da bi čaj od maslačkovog korena trebalo svakodnevno piti, ako koristite antidepresive jer oni mogu oštetiti jetru.

Pročitajte i… Smršajte bez mnogo muke: Ove namirnice ubrzavaju metabolizam

Zbog brojnih nutritivno vrednih fitohemikalija koji sadrži, lišće maslačka se preporučuje u ishrani trudnica i žena u postmenopauzi, najbolje u obliku salata. Salata od maslačka se pravi od sasvim mladih listova koji su ubrani daleko od zagađenih područja i to naravno pre cvetanja biljke.

U slučaju dugotrajne malaksalosti preporučuje se dvonedeljna kura svežim listovima maslačka koji jačaju imunitet i podižu energiju.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

5. Čisti organizam od otrova

Maslačak olakšava izbacivanje otrova iz organizma i ublažava osećaj nadutosti. Osim toga, čaj od ove biljke koristan je i za dobar san.  Ova lekovita biljka pomaže i u lečenju lišajeva i osipa, čisti želudac od štetnih materija, dok njen koren podstiče varenje, izaziva znojenje i deluje diuretički i osvežavajuće, a pritom i razređuje gustu krv. Zahvaljujući lekovitim sastojcima, maslačak efikasno pročišćava krv, pa se koristi i u terapiji gihta, reume, žutice i oboljenja slezine, ali i u kozmetici, prvenstveno za spravljanje preparata za negu lica.

Pročitajte i… Protivnici vitkog struka: Namirnice koje uzrokuju nadutost stomaka

Čaj za čišćenje organizma
Kašiku korena maslačka preliti sa 2 dl ključale vode i kuvati na blagoj temperaturi nekoliko minuta, a potom skloniti sa šporeta i ostaviti poklopljeno da odstoji 15 minuta. Procediti i piti tokom dana u gutljajima. Ovaj čaj podstiče znojenje, pročišćava organizam, a pomaže i u slučaju degeneracije hrskavice.
Od mladih listova koji se beru u proleće spravlja se osvežavajuća salata, a mogu se pripremiti kao varivo. Da bi se otklonila gorčina, ostavljaju se da odstoje u hladnoj vodi preko noći.

Foto: Albumarium

Foto: Albumarium

6. Leči upale bešike

Osobama koje pate od čestih upala mokraćne bešike preporučuje se čaj od listova maslačka. Čaj od listova maslačka priprema se tako što kašičicu sušenih listova maslačka prelijete s 2 dl vrele vode. Poklopite, ostavite da odstoji 10-15 minuta, a zatim procedite. Pola sata pre obroka, barem 2-3 puta dnevno, stavite 3-5 grama korena u mlaku vodu. Kuvajte oko 10 minuta, procedite, i vaš čaj od maslačka je spreman!

Pročitajte i… Zdravija od limuna: 10 dobrih razloga da uvrstite limetu u ishranu

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

7. Uklanja celulit

Maslačak sadrži sastojke koji jačaju sposobnost jetre da razgrađuje otpadne materijale i toksine, a pomaže i oslobađanje vode i otpadnih materija iz krvi preko bubrega, zbog čega predstavlja odlično sredstvo u borbi protiv celulita.

Pročitajte i… Ishranom protiv celulita: Najbolje namirnice i napici za zategnutu kožu

Dodajte listove maslačka u salatu ili ih skuvajte onako kako biste pripremili spanać, ili svakog dana popijte nekoliko šolja čaja od maslačka i efekat „pomorandžine kore“ na vašoj koži postaće prošlost.

Kako da napravite sirup, čaj ili salatu od maslačka pogledajte na sledećoj strani…

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Sirup od maslačka

Od cvetova maslačka pravi se sirup, koji možete kasnije koristiti za zaslađivanje čaja, ili ga uzimati na kašiku.
Da biste pripremili ovaj sirup, potrebno vam je osam punih šaka cvetova maslačka, koje ćete prokuvati u dve litre vode. Kada prokuvaju, procedite ih i vrućem soku od maslačka dodajte 1,5 kg šećera, i sok od dva limuna. Smesu vratite na vatru, te kuvajte uz stalno mešanje, sve dok ne nastane gusta smesa, poput sirupa.
Sirup sipajte u flašice i držite ga na hladnom i suvom mestu. Sirup uzimajte po kašiku pre svakog obroka.

Pročitajte i… Prolećne alergije: Ove namirnice morate da izbacite iz ishrane!

Čaj od maslačka 
Šaku finih listova maslačka, koje ste prethodno dobro oprali i sitno iseckali, prelijte sa 2,5 dl ključale vode. Poklopite i ostavite da stoji 15 minuta i nezaslađeno pijte mlako u malim gutljajima. Preporučuje se da čaj pijete tri puta dnevno, najbolje po jednu šolju ujutru, u podne i kasno popodne.

Salata od maslačka
Naberite dve šake finih listova maslačka (na mestu udaljenom od saobraćaja ili industrije), operite u mlakoj vodi i ostavite da se osuše na parčetu kuhinjskog papira. Za marinadu uzmite 4 do 5 kašika maslinovog ulja, 2 kašike jabukovog sirćeta ili 2 kašike ceđenog limuna, posolite, pobiberite i stavite malo meda. Sve ulupajte žicom za mućenje i pre serviranja pomešajte salatu sa marinadom.

Tagovi: