Biljka koja poboljšava koncentraciju i pamćenje, imate je u kući

by | decembar 18, 2023
zdravstveni benefiti ruzmarina

Iako ih često zanemarujemo, začini imaju itekakav uticaj na naše zdravlje. Ruzmarin, kako potvrđuju istraživanjasa Harvarda, poboljšava koncentraciju i pamćenje, ali to nije sve . Ovo su svi zdravstveni benefiti ruzmarina

Mediteranska kultura ima biljke i začine sa mnogim korisnim zdravstvenim svojstvima koji mogu biti od velike pomoći u borbi protiv bolesti. Jedan posebno pomaže kod problema sa koncentracijom i pamćenjem. Reč o ruzmarinu, a njegovo stimulativno dejstvo na mozak javlja se usled jedinjenja zvanog alfa-pinen.

Za šta je sve dobar ruzmarin?

Ruzmarin (Rosmarinus officinalis) je višegodišnja žbunasta biljka koja pripada porodici Lamiaceae. Poreklom iz mediteranskog regiona, njegova kultivacija se proširila širom sveta zahvaljujući njegovoj raznovrsnosti u kuvanju i lekovitim svojstvima.

Intenzivne je arome i prijatnog ukusa. Njegovi listovi su mali, linearni, tamnozeleni na vrhu i srebrni na dnu, dajući biljci prepoznatljiv izgled. Ima svežu i karakterističnu aromu bora, zbog čega je prikladan kao začin, posebno za meso. Ali ono što ruzmarinu daje određenu isceliteljsku moć su njegova eterična ulja:

Rozmarinska kiselina: Ovo je snažan antioksidans koji pomaže u zaštiti ćelija tela od oštećenja izazvanih slobodnim radikalima.

Cineol (eukaliptol): To je jedinjenje koje pruža antiinflamatorna svojstva i može pomoći u ublažavanju nazalne kongestije i respiratornih stanja.

Alfa-pinen: Ovo aromatično jedinjenje se nalazi u mnogim biljkama i doprinosi karakterističnoj aromi ruzmarina. Takođe ima antiinflamatorna svojstva i može pomoći u poboljšanju koncentracije i pamćenja.

Camfeno: Još jedno jedinjenje sa antiinflamatornim i analgetičkim svojstvima koje može ublažiti bolove u mišićima i zglobovima.

Verbenon: Doprinosi svežoj i zeljastoj aromi ruzmarina. Ima antispazmodična svojstva i može biti korisna u ublažavanju grčeva u mišićima.

Svi zdravstveni benefiti ruzmarina

Da poboljšava koncentraciju i pamćenje smo već utvrdili,a ovo su svi zdravstveni benefiti ruzmarina.

Problemi sa cirkulacijom: Ruzmarin sadrži antioksidante koji mogu pomoći u smanjenju upale i poboljšanju cirkulacije krvi, pa može biti od pomoći u slučaju venske insuficijencije, proširenih vena i trnaca u ekstremitetima.
Problemi sa varenjem: Ruzmarin se tradicionalno koristi kao tonik za varenje. Može ublažiti probavne smetnje, smanjiti gasove i stimulisati apetit, što utiče na opšte zdravlje gastrointestinalnog trakta.
Bakterijske i gljivične infekcije: Antimikrobna jedinjenja prisutna u ruzmarinu, kao što su cineol i ružmarinska kiselina, mogu pomoći u borbi protiv bakterijskih i gljivičnih infekcija. Koristi se u vodi za ispiranje usta i lokalnim preparatima za lečenje kožnih oboljenja i oralnih problema.
Problemi sa disanjem: Cineol, komponenta esencijalnog ulja ruzmarina, ima svojstva ekspektoransa i može ublažiti začepljenost nosa i druge respiratorne probleme, kao što je bronhitis.
Stres i anksioznost: Aroma ruzmarina je povezana sa smanjenjem stresa i anksioznosti. Udisanje njegovog mirisa kroz eterična ulja ili infuzije ruzmarina može imati opuštajuće efekte i pomoći u ublažavanju mentalnog stresa.

Smanjenje holesterola: U kombinaciji sa biljkama kao što su artičoka ili đumbir pomaže u smanjenju holesterola.
Bol u mišićima i zglobovima: Kamfen, prisutan u esencijalnom ulju ruzmarina, ima analgetska i antiinflamatorna svojstva koja mogu ublažiti bolove u mišićima i zglobovima.
Menstrualni bol: Napitak od ruzmarina pomaže u smanjenju upale, što pomaže u smanjenju menstrualnog bola, kao i tipičnoj nelagodnosti predmenstrualnog sindroma.
Poremećaji kože: Eterična ulja ruzmarina se koriste u proizvodima za negu kože zbog svojih antimikrobnih i antioksidativnih svojstava. Oni mogu pomoći u lečenju akni i drugih stanja kože.
Ruzmarin se može uzimati kaonapitak ili decokcija, dve ili tri šolje dnevno pre ili posle jela. Možete ga kupiti i u travarima u obliku tinkture, tečnog ekstrakta, kapsula i bočica čistog etarskog ulja.

kazmulka/istock/gettyimagesplus