Zašto vas bole leđa i kako to da rešite

by | decembar 25, 2023
diskus hernija

Da li vam je ovo poznata priča: naglo ste se sagnuli, podigli nešto teško, napravili neki pokret u teretani i leđa su počela da vas bole. Velike su šanse da je u pitanju diskus hernija. Kako ona nastaje i kako se leči?

Bol u leđima je vrlo česta pojava. Sedentarni rad, opterećenja u obliku teških torbi, mala deca, fizički rad – sve ovo doprinosi da se razvije bol u leđima.

Ovo može biti manifestacija različitih stanja – uništavanje hrskavice kičmenih zglobova, autoimune lezije, gnojno-inflamatorni procesi… Ali jedan od najčešćih uzroka je hernija intervertebralnih diskova poznatija kao diskus hernija. Ona se najčešće javlja kod mlađih ljudi. Kako se diskus hernija javlja i kako se nositi sa njom?

Šta je diskus hernija ili intervertebralna kila?

Intervertebralna kila (hernija intervertebralnog diska) je curenje jezgra intervertebralnog diska u kičmeni kanal gde se nalaze nervne strukture. Šta to u stvari znači?

Intervertebralni disk je u suštini amortizer. On se nalazi između dva pršljena. Njegovi spoljašnji delovi (annulus fibrosus) fiksiraju pršljenove jedan za drugi, dok unutrašnji deo (nucleus pulposus) ublažava udare pršljen o pršeljn koji se događaju dok hodamo, trčimo, skačemo…

Najčešće hernije intervertebralnih diskova događaju se u donjem delu leđa, a mnogo su ređen one u vratnom delu kičme ili torakalnoj kičmi. Stepen oštećenja kod diskus hernije može da bude različit i upravo od toga zavisi koliko lako ili teško ćete se oporaviti i kakve će posledice biti.

Simptomi diskus hernije

Najčešće, u početku, javlja se prvo utrnulost ekstremiteta, a zatim stalni pekući bol. U kasnijim fazama javlja se slabost mišića i poremećena funkcija udova. U najgorem slučaju, diskus hernija može da uzrokuje paralizu udova i da vam onemogući kontrolu bešike. U tom slučaju zahteva hitnu operaciju.

Formiranju diskus hernije obično prethode epizode ​​bolova u kičmi, često povezane sa fizičkom aktivnošću. Nažalost, vrlo je verovatno da u početku neće biti ni svesni da se iza ovih bolova u leđima nalazi ozbiljnije stanje.

Hernija počinje da se manifestuje tek kada dođe do jakog pritiska na nerve nogu, pa počnete da osećate utrnulost, bol i/ili slabost udova.

Diskus hernija – uzroci

Glavni uzrok hernije je degeneracija, odnosno postepeno uništavanje diska.

Ovaj proces je obično uzrokovan nekoliko faktora:

genetski,
poremećaji metabolizma ili ishrane,
mehanički, uzrokovan konstantnom mikrotraumom i postepenim uništavanjem struktura intervertebralnog diska.

Značajnu ulogu u razaranju diskova ima prekomerna fizička aktivnost u vidu podizanja teških predmeta, vožnje automobila i drugih aktivnosti koje podrazumevaju dugotrajno sedenje. Kod odraslih, intervertebralni disk se ne snabdeva krvlju, on se prihranjuje samo tokom hodanja. Shodno tome, sa sedentarnim načinom života, disk nema dovoljno ishrane, pa vremenom postane krhak.

Takođe, na javljanje diskus hernije utiču poremećaji u metabolizmu fosfora i kalcijuma u ​​ljudskom telu, posebno nedostatak vitamina D.

Kome lekaru da se obratim ako sumnjam na diskus herniju?

Ako se pojave simptomi (bol u kičmi, bol i utrnulost udova), treba konsultovati fizijatra, neurologa ili neurohirurga.

Ako postoji slabost u nogama ili su funkcije karličnih organa poremećene, odmah treba pozvati hitnu pomoć, jer se u ovoj situaciji mogu računati sati, a brzina reagovanja je direktno povezana sa prognozom daljeg obnavljanja izgubljenog. motoričke funkcije.

Diskus hernija se leči antiinflamatorno i fizioterapijom, a u težim slučajevima indikovana je operacija.

Lifemoment/istock/gettyimagesplus