Kako da obavite težak razgovor a da ne zaplačete

by | avgust 17, 2023
Kako da obavite težak razgovor

Kako da obavite težak razgovor bez suza i izliva emocija? Plakanje je normalan odgovor na duboke emocije. Kada smo povređeni, frustrirani ili ljuti, uobičajeno je da se raspalčemo i doživimo onu poznatu knedlu u grlu, što otežava razgovor.

Plakanje može preneti drugima koliko smo povređeni i uznemireni. Međutim, postoje trenuci kada prolivanje suza može stati na put smislenom, produktivnom dijalogu s drugom osobom. U tim situacijama možete koristiti nekoliko strategija koje će vam omogućiti da vodite te teške razgovore bez plakanja.

Kako da obavite težak razgovor bez suza: Zašto je to važno

Pokazivanje emocija kroz suze nije ni dobro ni loše. Kada neko počne da plače, naš instinkt je da ga utešimo ili na neki način odgovorimo na njegove potrebe. U vezama ovo može biti mač sa dve oštrice. Ako jedna osoba u vezi dosledno reaguje na stres, bes i emocije plačem, to može nadmašiti izražavanje emocija druge osobe.

Dakle, ako ovo postane obrazac, može isključiti osobu koja ne plače i tada se njene potrebe više puta ne rešavaju. Sa druge strane, u određenim situacijama, izražavanje emocija kroz suze može signalizirati drugoj strani da vas nešto duboko pogađa. Može da služi kao znak interpunkcije u razgovoru. Ako je plač postao vaš odgovor na bilo koju vrstu emocionalne razmene, možda neće služiti pozitivnoj svrsi.

Tehnike koje vam mogu pomoći

Prepoznajte okidače

Odvojite vreme da razmislite o situacijama i vrstama razgovora koji će vam verovatno pokrenuti suze. Bez toga nećete moći u potpunosti da se pripremite za teške razgovore koji su pred vama. Da li će vas razgovor verovatno naljutiti i frustrirati, povrediti ili rastužiti? Jednostavno identifikovanje ovih pokretača može biti od pomoći. Počinjete da shvatate mehanizme koji pokreću suze – nije da ste „preterano emotivni“ ili „nepredvidljivi“. Kada ste smireni, u stanju ste da objektivnije sagledate situaciju.

Pripremite se fizički

Ponekad se nađemo usred teškog razgovora koji nismo očekivali. Međutim, kada znate da je jedan na vašem horizontu, dajte sve od sebe da fizički budete u formi za susret tako što ćete se fokusirati na sledeće:

Spavanje: Dobro se naspavajte pre teškog razgovora. Svi znamo koliko su mališani emotivni i, ponekad, nerazumni kada preskoče dremku.

Glad: Prazan stomak smanjuje nivo glukoze i menja raspoloženje. Nemojte ići gladni na težak razgovor.

Prostor: Često lokacija može da promeni način na koji se razgovor odvija. Ako treba da razgovarate o osetljivom pitanju sa svojim šefom, susret u sali za sastanke, a ne u njegovoj kancelariji može biti manje stresan.

Nemojte bežati od teških razgovora!

Koliko god zahtevni i emocionalno mučni, teški razgovori su deo života. Oni su neophodni za čvrste međuljudske i profesionalne odnose. Mada su neprijatne, teške diskusije su prilika da se isprave greške, otkriju stvari i napreduju s novim razumevanjem.

Depresija ili tuga? U čemu je razlika

image_jungle/gettyimages.co.uk