
Čisto spavanje: Zdrav san je važniji od fitnesa i dijete!
Čisto spavanje (Clean sleeping) u stvari podrazumeva spavanje onoliko koliko nam je potrebno. Redovan i pun san su veoma važni za naše zdravlje. ...
Hormonski disbalans nastaje kada imamo ili previše ili premalo određenog hormona u našem telu. Kako se to manifestuje i leči, otkrivamo u nastavku.
Hormoni igraju integralnu ulogu u našem celokupnog zdravlju. Kao rezultat, postoji širok spektar znakova koji signaliziraju da je došlo do hormonskog disbalansa.
Hormoni se stvaraju u endokrinim žlezdama i putuju našim krvotokom, do tkiva i organa. Oni kontrolišu važne procese u telu, uključujući metabolizam i reprodukciju. U slučaju hormonskog disbalansa, i mala promena može da ima ozbiljne posledice po naše celo telo.
Najčešći znakovi da hormoni nisu u ravnoteži su:
Ovi simptomi nisu nespecifični, što znači da ako imate jedan ili više simptoma, to ne znači da imate hormonski disbalans. Ponekad su ovi simptomi znak nekog drugog oboljenja.
Preko krvi
Najbolji metod jeste putem krvi, jer se većina hormona detektuje upravo tako. Stoga, zatražite uput od doktora da uradite hormonske analize krvi.
Pregled karlice
PAPA test takođe može da ukaže na hormonski disbalans. U slučaju muškog pola, pregled testisa može da ukaže na abnormalnosti.
Ultrazvuk
Na ovaj način doktor će videti sve organe na kojima može da se ispolji disbalans hormona.
Kućni testovi
Apoteke prodaju i kućne testove koje mere nivo hormona najčešće preko urina.
Ipak najpouzdanije je svakako da se obratite lekaru, ukoliko sumnjate na ovaj zdravstveni problem.