Ovo je dozvoljena doza alkohola koja ne utiče na vaše zdravlje

by | jul 23, 2023
Dozvoljena doza alkohola

Stučnjaci se slažu da alkoholno piće značajno pogoršava mentalno i fizičko zdravlje ali ipak postoji dozvoljena doza alkohola koja ne škodi.

Svi znamo da je najbolji način da ostanete zdravi odustajanje od alkohola. Međutim, postoje trenuci kada je nemoguće odustati od čaše vina. Pored toga, veruje se da male doze alkohola neće uticati na stanje tela.

Zajedno sa psihoterapeutom otkrivamo da li je moguće piti alkohol bez štete po zdravlje.

Ovo je dozvoljena doza alkohola koja ne utiče na vaše zdravlje

Postoji li dozvoljena doza alkohola?

Brojne studije potvrđuju da je svaka doza alkohola štetna. Iako Svetska zdravstvena organizacija dozvoljava upotrebu do 30 ml etil-alkohola dnevno. Ovo je oko 30 ml votke ili 100 ml vina. Međutim, dokazano je da redovno konzumiranje alkohola pogoršava stanje krvnih sudova, što dovodi do oslabljenog rada organa, i povećava rizik od mnogih vrsta raka: raka dojke, creva, pluća, bubrega i jetre.

U tom kontekstu, važnije je obratiti pažnju na dva aspekta: razloge zbog kojih se konzumira alkohol, kao i pravilan oporavak organizma nakon konzumiranja alkohola.

Alkohol ne bi trebalo da bude sredstvo za smirivanje, opuštanje, doživljavanje jače radosti i tako dalje. U malim količinama može postati sastavni deo praznika. Prirodno, takvih prilika nema toliko, pa će učestalost konzumiranja alkohola biti mala.

Što se tiče pravilnog oporavka organizma, u takvim situacijama je važna popularna tema detoksikacije koja izbacuje štetne supstance iz tela. Proizvodi za propadanje etanola, koji se formiraju tokom njegove obrade od strane organizma, otrovni su za razne organe i sisteme.

Prednosti vina: istina ili mit?

Zdravstvene prednosti crnog vina su jedna od najpopularnijih tema. Postoje studije koje dokazuju antioksidativna svojstva vina. Mogu da se manifestuju zbog prisustva resveratrola. Ova korisna supstanca nalazi se u koži tamnog grožđa, badema, malina, kupina. Međutim, prednosti resveratrola ne nadmašuju štetnost etanola, pa aktuelne naučne studije posebno govore o prednostima bezalkoholnog vina, ali ne i alkoholnog.

Kako alkohol utiče na mentalno i fizičko zdravlje?

Alkohol utiče na psihičko zdravlje na nekoliko načina:

  • Menja prioritete i vrednosti
  • Povećava zadovoljstvo, pozitivne emocije: svaki prijatan događaj mora da se „proslavi“
  • Nemogućnost preživljavanja teškog perioda ili čak manjih nevolja bez alkohola
  • „Inficira“ druge ljude: osoba uključuje rođake i prijatelje u upotrebu alkohola
  • Smanjuje se sposobnost kritičke procene situacije
  • Psihofizičke i mentalne sposobnosti se smanjuju: koncentracija, pažnja, performanse se pogoršavaju

Pored toga, alkohol narušava koordinaciju i usporava reflekse i reakcije. Nakon uzimanja alkohola, metabolički procesi su poremećeni, stanje nervnog sistema i funkcija mozga se pogoršavaju. Alkohol negativno utiče i na gastrointestinalna oboljenja, hronična oboljenja i smanjuje se snaga mišića.

Kako da naučite da se opustite bez alkohola?

„Čaša vina posle napornog dana“ naširoko se promoviše kao bezopasan, pa čak i lep način za opuštanje. Međutim, lekari se snažno ne slažu sa ovakvim pristupom: alkohol ne bi trebalo da bude način da se opustite, oslobodite stresa, povećate radosne emocije.

Važno je ne samo da se oslobodite fizičke zavisnosti od alkohola, već da naučite da živite bez alkohola, opustite se, iskusite radost i rešite probleme bez alkoholnih pića .

Šta može da pomogne?

  • Fizička aktivnost. Takođe izaziva oslobađanje endorfina, pomaže da se pažnja prebaci na nešto novo.
  • Tehnike disanja. Smanjuju stres, njegovu subjektivnu percepciju, imaju pozitivan efekat na kardiovaskularni, respiratorni i nervni sistem.
  • Hobi. Pomoći će ti da se koncentrišete na ono što vam pruža zadovoljstvo
  • Psihoterapija. Lekar će vam pomoći da rešite svoj problem (nije tako lako kao što se čini) i da pronađete motivaciju da se odreknete alkohola.
Miljana Momirović JLco - Julia Amaral/GettyImagesPlus

Tagovi: