Kako prepoznati hormonalni disbalans?

by | mart 8, 2024
kako prepoznati hormonalni disbalans?

Ako se pitate da li su vaše gojenje, mršavljenje, promene raspoloženja, umor delo hormona, nastavite da skrolujete. Ovako se prepoznaje hormonski disbalans

Da li ste slučajno poslednjih meseci guglale o hormonima ili gledale na mrežama videe doktora ne temu hormonalne neravnoteže? I mi smo! Kako i ne bismo, kada su hormoni krivi za toliko stvari u našem telu: gojenje, mršavljenje, promene raspoloženja…

Šta su, u stvari, hormoni?

Hormoni su krovni izraz za sve hemijske glasnike u našim telima koji koordiniraju različite funkcije i čine naš endokrini sistem. Naši hormoni kontrolišu stvari kao što su metabolizam, naš ciklus spavanja i buđenja, reprodukcija, pa čak i naše raspoloženje.

Članak se nastavlja posle reklama

Neki ključni hormoni su:

Kortizol – reguliše stres
Insulin – reguliše nivo šećera u krvi
Melatonin – reguliše san
Leptin – reguliše apetit
Estrogen – reguliše menstrualni ciklus
Serotonin – reguliše raspoloženje i druge telesne funkcije
Prolaktin – reguliše imuni sistem
Tiroidni hormon – reguliše metabolizam

Šta je hormonalni disbalans?

Dakle, šta je zapravo hormonska neravnoteža? U suštini, hormonska neravnoteža nastaje kada postoji višak ili nedostatak hormona u krvotoku. Hormoni, hemijski prenosioci tela, upravljaju mnoštvom fizioloških funkcija, od rasta i metabolizma do regulacije raspoloženja i reproduktivnog zdravlja. Neravnoteža, stoga, može poremetiti ovu delikatnu ravnotežu, što dovodi do raznih zdravstvenih problema. To je slično muzičkom ansamblu koji svira nesinhronizovano, gde je harmonija narušena, što utiče na celokupno izvođenje, objašnjavaju stručnjaci.

Članak se nastavlja posle reklama

Simtomi hormonske neravnoteže

Pošto u telu postoji mnoštvo različitih hormona, simptome je teško odrediti jer se često maskiraju kao druga stanja.

Međutim, neki simptomi na koje vredi obratiti pažnju su:

Članak se nastavlja posle reklama

Stalni umor
Neobjašnjive fluktuacije težine
Promene raspoloženja
Nepravilni menstrualni ciklusi kod žena
Smanjen libido kod muškaraca

Simptomi koji ukazuju na disbalans polnih hormona su:

Članak se nastavlja posle reklama

Nepravilnost menstruacije
Bolni ciklusi
Promene raspoloženja
Menstrualni ciklusi kraći od 23 dana
Ciklusi duži od 32 dana
Bubuljice
Migrene koje dolaze i prolaze sa menstruacijom

Svi ovi simptomi su način na koji telo šalje SOS signal, signalizirajući da nešto nije u redu u sa nivoom hormona.

Članak se nastavlja posle reklama

Šta učiniti ako sumnjate na hormonalni disbalans?

Ako sumnjate da imate neravnotežu reproduktivnih hormona, prva stvar koju treba da uradite da pratite svoje simptome koji se dešavaju paralelno sa ciklusom. Naoružane ovim informacijama posetićete svog ginekologa i svog izabranog lekara. Tada ćete ući u proces provere nivoa hormona.

Ukoliko vam simptomi odgovaraju nekom drugom disbalansu, najbolje je da se obratite endokrinologu kao specijalisti zaduženom za žlezde i hormone.

Kako dovesti hormone u ravnotežu?

Dobra vest je da kada otkrijete hormonsku neravnotežu, ona se može ispraviti – ali to često zahteva višestruku strategiju. Rešavanje hormonske neravnoteže treba da bude prilagođeno specifičnom stanju i potrebama pojedinca. Opcije lečenja mogu uključivati modifikacije načina života, kao što je usvajanje ishrane bogate hranljivim materijama, redovna fizička aktivnost i tehnike upravljanja stresom, koje mogu imati dubok uticaj na hormonsko zdravlje. U nekim slučajevima, lekovi ili hormonska supstituciona terapija (HRT) mogu se preporučiti za obnavljanje hormonske ravnoteže. Izbor tretmana zavisi od osnovnog uzroka neravnoteže, težine simptoma i opšteg zdravlja pojedinca i ciljeva lečenja.

Članak se nastavlja posle reklama
marialevkina/istock/gettyimagesplus