Dijeta za plodnost: Da li posebna ishrana zaista pomaže začeće?

by | avgust 24, 2023
dijeta za plodnost

Kako stopa neplodnosti raste, sve je češće tema kako ishrana utiče na plodnost. Čak je razvijeno i nekoliko posebnih dijeta za plodnost. Stručnjaci procenjuju efikasnost ovih ponekad ekstremnih režima.

Kada pokušavate da zatrudnite, bilo koji broj faktora životnog stila može uticati na vaše šanse: da li ste pušač ili ne, koliko imate godina, da li vežbate, kako spavate, da li ste pod stresom… Jedna od bitnih stavki je i ishrana.

Kako nauka napreduje a sa njom i saznanja o tome šta sve utiče na plodnost, tako se pojačava nadzor nad svim apsektima života žene koja pokušava da zatrudni. Sve je veći fokus na važnosti ishrane i načina života i njihovom uticaju na plodnost.

Kako ishrana utiče na plodnost?

Dokazi o tome da ishrana utiče na plodnost postaju jači iz dana u dan. Na iznenađenje mnogih istraživača, ishrana ne samo da poboljšava opšte zdravlje žene, već direktno utiče na šanse da ostanete u drugom stanju, a može da poboljša šanse i za uspešnost vantelesne oplodnje. Ova istraživanja definitivno su promenila odnos prema ishrani kod žena koje pokušavaju da začnu.

Stručnjaci se slažu da je uticaj ishrane na naše zdravlje očigledan i da dokazi da ono što jedemo utiče na plodnost imaju savršenog zdravorazumskog smisla. Svi znamo da naš način života, generalno, nije zdrav. Rastu stres, nespavanje i nezdrava hrana a sa njima i neplodnost. Logično je da, ako okrenemo točak, možemo očekivati lakše zatrudnjivanje.

Lečenje plodnosti je veoma skupo, dugotrajno i teško, i sve što pomaže da se taj proces obavi što lakše i jednostavnije, dobrodošlo je. Pa tako i dijeta za plodnost.

Šta je dijeta za plodnost?

Postoji nekoliko različitih dijeta koje različiti praktičari koriste za plodnost. U suštini, dijeta za plodnost dodaje više nutritijenata, uravnoteženije obroke i užine. Dok se neki stručnjaci zalažu za konkretnije pristupe, kao što je ketogena dijeta ili ishrana bez glutena/mlečnih proizvoda, većina dijeta za plodnost izgleda prilično slično: bogate su zdravim mastima, šarenim voćem i povrćem, orašastim plodovima, pasuljem i sočivom, nemasnim proteinima i žitaricama od celog zrna. Ako ste upoznati sa popularnim dijetama, onda ćete primetiti da ovakav tip ishrane prilično liči na mediteransku dijetu.

Izraz „dijeta za plodnost“ potiče iz velike studije 2007. koju su sproveli istraživači sa Harvarda i koja je proučavala ishranu preko 17.000 žena koje su pokušavale da zatrudne. Studija je otkrila da konzumiranje visokokvalitetne dijete može povećati šanse za plodnost.

Istraživači su primetili da žene koje su jele više mononezasićenih masti (i manje trans masti), više biljnih proteina (i manje proteina životinjskog porekla), složenije ugljene hidrate poput celih žitarica (i manje prerađenih ugljenih hidrata), više mlečnih proizvoda sa visokim sadržajem masti (u mesto mlečnih proizvoda sa niskim sadržajem masti) imale  66% manje šanse da preskoče ovulaciju.

I tako je rođena „dijeta plodnosti“.

Da li dijeta za plodnost funkcioniše?

Problem sa gore pomenutim istraživanjem je taj što postoji mnogo različitih uzroka neplodnosti. Ova studija se uglavnom bavila anovulacionom neplodnošću, što je navelo neke da kritikuju celokupnu premisu ishrane za plodnost. Žene se mogu boriti da zatrudne iz niza razloga, uključujući PCOS, endometriozu, probleme sa kvalitetom jajnih ćelija, probleme sa štitnom žlezdom i još mnogo toga. Ali studija je imala neke nalaze relevantne za sve žene: pokazala je 27% smanjen rizik od neplodnosti zbog drugih uzroka kada se jede na bazi „dijete za plodnost“. Osim toga, noviji podaci podržavaju potencijalni uticaj ishrane na sve žene koje pokušavaju da zatrudne.

Ali to ne znači da će ista dijeta raditi za sve, ili da postoji jedna dijeta koja je bolja od ostalih. Zaista je važno, upozoravaju lekari, da žene znaju da postoji malo naučnih dokaza da će bilo koja određena hrana, dijeta, biljka ili suplement značajno poboljšati plodnost kod zdravih žena sa ovulacijom. Takođe, žene sa problemima vezanim za plodnost bi trebalo da traže savet o ishrani od svog lekara.  Jer – različita stanja zahtevaju različite nutritijente,

Tako istraživanja pokazuju da žene sa endometriozom treba da uključe hranu bogatu vlaknima i antioksidantnima, dok neuhranjene žene moraju da se hrane dijetom bogatom proteinima. One sa sklonosti ka dijabetesu moraju da paze na šećere.

Dijeta može pomoći, ali drugi faktori mogu biti važniji

Važno je napomenuti da dijeta za plodnost ne može „izlečiti“ neplodnost. Ona ne uzima u obzir osnovne medicinske ili strukturne probleme koji mogu sprečiti nekoga da zatrudni prirodnim putem. Među njima su anovulacija, autoimuni poremećaji, polno prenosive bolesti, endometrioza, amenoreja ili čak genetske ili hromozomske abnormalnosti. Takođe se ne bavi nivoima stresa ili anksioznosti koji mogu poništiti sve pozitivne promene koje unosite svojom ishranom. A za neke žene, stres zbog promene ishrane može zapravo pogoršati stvari.

Dakle, ishrana je zaista važna kada pokušavate da zatrudnite, ali ona nije magični lek.

Kako jesti za bolju plodnost?

Na kraju krajeva, stil ishrane koji vam najbolje odgovara verovatno će se svesti na ono što vam odgovara pojedinačno, a ne na opštu ishranu za plodnost. Ipak, postoje neke opšte smernice koje mogu pomoći svima koji su zainteresovani da ishranom povećaju svoje šanse za začeće.

Pažljivo birajte suplemente, jer izuzev folne kiseline koja je potrebna svima, ostale nutritijente morate prilagoditi svojim individualnim potrebama. Potom, promene u ishranu uvedite jednu po jednu i držite se opštih preporuka koje uključuje uravnotežene obroke i sve vrste namirnica.

Katarzyna Bialasiewitz/iStock/GettyImagesPlus