Nordijsko hodanje: Najbolja vežba za žene posle 45-te

by | decembar 29, 2023
nordijsko hodanje

Nordijsko hodanje je jednostavna vežba koja će vas uvesti u formu pre menopauze. A to znači da ćete lakše proći kroz promene koje vas čekaju. Zato, isprobajte ovu vežbu za žene pred menopauzom

Dostizanje menopauze bez viška kilograma je jedan od najboljih štitova za zaustavljanje tendencije gojenja koju mnoge žene doživljavaju u ovoj fazi života. A nordijsko hodanje je dobar saveznik da se to postigne.

Zašto je vežbanje važno za žene posle 45-te?

Ako postoji životna faza u kojoj je vežbanje korisno za borbu protiv prekomerne težine, to je predmenopauza i menopauza. Pad estrogena uzrokovan prestankom aktivnosti jajnika smanjuje mišićnu masu, što povećava sklonost debljanju jer mišići troše mnogo energije. Kod muškaraca nema tako nagle promene nivoa hormona, ali se i kod njih mišićno tkivo gubi sa godinama. Za njih su pedesete takođe kritično doba.

Medicyst®

Menopauza ne dolazi preko noći. To je postepen proces i ginekolozi preporučuju da u nju uđete u najboljoj mogućoj formi, kako biste izbegle negativne efekte. Zbog toga je važno intenzivirati vežbu sa otprilike 45 godina da biste u menopauzu stigli mršavi i sa dobrom mišićnom masom.

Zašto je nordijsko hodanje dobra vežba za žene pred menopauzom?

Nordijsko hodanje je verovatno najpreporučljivija vežba u ovoj fazi života, zajedno sa plivanjem. Možete pomisliti – pa to je samo stil hodanja, ali nije baš tako jednostavno. Malo je kompletnih sportova koji aktiviraju sve mišiće, održavaju vas aktivnim, a da pritom ne izazivaju opterećenje ligamenata i kostiju. Plivanje i skijaško trčanje (klizanje kroz sneg) su najbolji, ali vam je potrebna voda ili sneg. U svim ostalim uslovima, odlično rešenje je  nordijsko hodanje.

Nordijsko hodanje se pojavilo oko 1930. godine u Finskoj kada su učesnici Olimpijskih igara u nordijskom skijanju tražili alternativu za vežbanje tokom leta. U narednim decenijama postao je popularan sport, s obzirom na višestruke koristi koje je su otkrivene. Ovi benfeiti dokazani su naučnim studijama, kako u Finskoj, tako iu Sjedinjenim Državama.

Šta je nordijsko hodanje?

Nordijsko hodanje je način hodanja ali sa specifičnom tehnikom. Radite sa štapovima posebno dizajniranim za ovu fizičku aktivnost. Štapovima ćemo sebi dati zamah napred, prenoseći silu koju pravimo na štap. Na ovaj način takođe možemo produžiti korak i dobiti veći opseg pokreta.

Kakva je oprema potrebna za nordijsko hodanje?

Štapovi za nordijsko hodanje kreirani su posebno za ovu vežbu. Dakle, ne mogu da se koriste bilo koji. Postoje različite vrste, boljeg ili lošijeg kvaliteta. Preporučljivo je da nisu mnogo teški i da se prave u jednom komadu, mada ima i onih koji se mogu podesiti prema visini osobe. Aluminijumski su najčešći i imaju najnižu cenu, ali više vibriraju kada udare o tlo. Dizajnirani su za početnike.
Karbonski su najbolji, lagani i bez vibracija. Idealno za velike udaljenosti i stručnjake.
One od fiberglasa su srednja opcija. Nisu laki, ali bolje štite zglobove od aluminijumskih.

Naravno, mora se voditi računa i o vrsti obuće, mada su tu mogućnosti mnogo šire i zavisi i od toga da li ćemo hodati po asfaltu, kopnu ili pesku, na plaži. U svakom slučaju, to  su uvek ravne cipele pravljenje za dugo hodanje.

Tehnika nordijskog hodanja

Tehnika nordijskog hodanja je jednostavna. U osnovi, nordijsko hodanje se zasniva na pravilnom držanju, pravilnom načinu hodanja i pravilnoj upotrebi štapova. Neke od tačaka koje će biti najviše naglašene su:

  1. Kontrola štapa pomoću povoca.
  2. Dinamična upotreba štapova za postizanje potpunog pokreta tela. Procenjuje se da ova dobro izvedena vežba pokreće oko 90% naših mišića.
  3. Ugao pod kojim držite štap dok hodate.
  4. Položaj glave: brada treba da bude paralelna sa podom, a uši u liniji sa ramenima.
  5. Rotacija ramenog pojasa (deo ključne kosti) i karlice.

Na videu ispod možete videti kako pravilno nordijsko hodanje izgleda:

 

Prednosti nordijskog hodanja

Kao i svaki drugi aerobni sport, postoji niz opštih prednosti, ali i specifičnih. Da bi se realizovale ove dobrobiti neophodno je pola sata vežbanja dnevno, mada stručnjaci preporučuju treninge tri puta nedeljno po dva sata, uključujući istezanje pre i posle nordijskog hodanja.

Jača imuni sistem i povećava osećaj blagostanja.
Poboljšava koordinaciju ruku i nogu.
Jača mišiće uopšte, a posebno na rukama i nogama.
Smanjuje telesnu masnoću.
Poboljšava držanje tela i jača leđa.
Aktivira kardiovaskularni sistem.
Smanjuje uticaj koji sport obično ima na zglobove, a posebno na kolena.
Podstaknite izlaske u prirodu.kođe biti dobro da to vežbaju jer će im to pomoći da poboljšaju držanje tela“, zaključuje specijalista.

 

Medicyst®

gbh007/istock/gettyimagesplus

Nastavite da čitate