Iskreno odgovorite na ovih 6 pitanja i saznajte zašto teško mršavite ( i kako da to postignete)

by | jul 26, 2022
teško mršavite

Teško mršavite, ali želite da izgledate bolje i ujedno poboljšate svoje zdravlje? Odgovorite na šest važnih pitanja – i saznajte kako najbrže i najzdravije da izgubite težinu.

Uspešan gubitak težine počinje pravim pristupom procesu. Dijete u kojima se izgladnjujete ili jelovnici bazirani na jednoj vrsti namirnica možda će vam skinuti koji kilogram, ali će i naštetiti vašem organizmu. Zato, hajde prvo da otkrijemo zbog čega vam je teško da smršate.

Zbog čega teško mršavite?

Uvek postoje razlozi za pojavu viška kilograma, čak i ona kada vama nisu sasvim očigledni. To može biti vaša ljubav prema slatkišima, ali i neki od ozbiljnih zdravstvenih ili metaboličkih poremećaja.

Članak se nastavlja posle reklama

Najčešći uzroci za gojenje:

  • neredovna ishrana;

  • nedostatak određenih nutritijenata;

  • hipodinamija (sedelački stil života);

  • hormonska neravnoteža;

  • hronični stres;

  • poremećaji spavanja;

  • loš mikrobiom.

 

6 pitanja koja će vam pomoći da izgubite težinu

Hajde sada da pokušamo da otkrijemo šta je ono što koči vaše mršavljenje.

Koliko sati dnevno spavate?

Pun san (najmanje 7-8 sati bez noćnih buđenja) štiti telo od hormonske neravnoteže. Zašto je to važno? Disbalans hormona izaziva potrebu tela da unosi energiju spolja, što znači da ste stalno gladni. Zato neispavana osoba nehotice povećava količinu šećera i masti u ishrani. Studije su pokazale da osoba sa hroničnim nedostatkom sna troši najmanje 500 dodatnih kilokalorija.

Članak se nastavlja posle reklama

Normalizujte dnevnu rutinu, jer zdrav san aktivira  sagorevače masti.

Ima li mnogo stresa u vašem životu?

Stres je ozbiljna pretnja ljudskom zdravlju. Produženi stres dovodi do pojačanog apetita i želje za slatkišima, potiskuje delovanje leptina i stimuliše proizvodnju grelina, hormona gladi.

Članak se nastavlja posle reklama

Hormon stresa kortizol može dovesti do hormonske neravnoteže, što aktivira nakupljanje masti u određenim delovima tela:

abdominalna oblast,

Članak se nastavlja posle reklama

grudi,

vrat,

Članak se nastavlja posle reklama

lice,

leđa.

Pored toga, stres često izaziva emocionalno prejedanje – osećanja, čežnju ili bes rešavate slatkišima ili masnim obrocima. Depresija može čak dovesti do poremećaja u ishrani – kompulzivnog prejedanja, bulimije, anoreksije.

Članak se nastavlja posle reklama

Savladajte veštine upravljanja stresom — minimizirajte uticaj stresa na telo tako što ćete upravljati svojim psiho-emocionalnim stanjem.

Teško mršavite jer ne možete više od dva sata bez hrane ili užine?

Ako osećate vrtoglavicu kada ne jedete duže od tri sata, privlače vas slatkiši, a glad izaziva agresiju – trebalo bi da proverite imate li možda poremećaj metabolizma ugljenih hidrata.

Metabolizam ugljenih hidrata menja se pod uticajem viška šećera (glukoze) u ishrani i zbog unošenja namirnica sa visokim glikemijskim indeksom (iznad 100).

Članak se nastavlja posle reklama

Strategija za regulaciju ove vrste metabolizma je jednostavna: smanjuju se ugljeni hidrati, izbacuju grickalice, pojačavaju proteini i preporučuje aktivnost i šetanje. Ipak, sve proračune i jelovnike trebalo bi da vam uradi nutricionista, kako bi ste zaista dobili pravi rezultat. Strategija možda jeste jednostavna, ali procesi našeg metabolizma nisu i treba njima pažljivo upravljati.

Da li imate nadimanje, zatvor, dijareju, bolove u stomaku ili alergije na hranu?

Ovi znaci ukazuju na promene crevne mikrobiote. Sastav mikrobiote ljudskog creva uključuje različite vrste, podvrste i sojeve mikroorganizama. Na primer, žudnja za šećerom i pečenje, može da izazoive prekomerni rast gljivice iz roda Kandida.

Da biste utvrdili šta se događa, moraćete da uradite neke laboratorijske testove. Nakon toga, lekar će vam prepisati nov tip ishrane, probiotike i, eventualno, dodatne medikamente. Uz zdravu mikrobiotu, proces mršavljenja će biti nekoliko puta brži i efikasniji.

Članak se nastavlja posle reklama

Koliko često jedete prerađenu hranu, čips, slatke napitke i majonez?

Uravnotežena ishrana je osnova zdravog mršavljenja! Zdrava ishrana ne podrazumeva male porcije i neukusna jela. Ovaj meni je ispunjen proteinima, zdravim mastima i složenim ugljenim hidratima. Upravo će prelazak sa surogat ishrane na zdravu pokrenuti proces mršavljenja.

Evo šta je neophodno da izbacite sa jelovnika:

polugotove proizvode,

trans masti (konditorski proizvodi, slatkiši, brza hrana, margarin);

slatka pića i sokovi;

sosevi, majonez, kečap.

Teško mršavite zbog deficita nutritijenata

Da biste ovo utvrdili, trebalo bi da se obratite lekaru. Većina nutricionista predlaže testove ukupnih proteina, vitamina D i gvožđa. Iako ove testove možete da uradite i sami u laboratoriji, nije preporučljivo da ih same analizirate, a za rešavanje problema definitivno vam je potrebna stručna pomoć.

EKSTRA SAVET

Zdravi pupoljci ukusa će vam takođe pomoći da postignete svoj cilj da jednom zauvek izgubite težinu. Da bi vaši receptori bili zdravi, svaki obrok završavajte hranom gorkog ili kiselog ukusa, a u  tome će vam pomoći: ruzmarin; limun; potočarka; rotkvica; blitva; đumbir; kakao; cikorija.

Zapamtite: na putu do vitkog i zdravog tela, budite pažljivi. Stavite zdravlje iznad cilja i pratite sopstveni tempo, ali budite uporni. Ni u kom slučaju ne idite na ekstremne dijete, ne smanjujte jako kalorijski sadržaj ishrane i ne koristite sumnjive sagorevače masti. Jedite dobro, spavajte dovoljno i budite aktivni! Trčanje, vožnja bicikla, plivanje i kućni treninzi će vas razveseliti, aktivirati proces mršavljenja i zategnuti telo.

lepotaizdravlje.rsebstock/gettyimagesplus